Dziecko nie musi się dzielić! Konsekwencje zmuszania go do tego mogą być poważne

mamadu.pl 1 tydzień temu
Sytuacja klasyczna: piaskownica, plac zabaw. Każde miejsce, w którym jest więcej niż jedno małe dziecko i w końcu pada z ust któregoś z rodziców: "Podziel się z koleżanką, daj, to ładnie się dzielić". Cóż, pudło! Niekoniecznie ładnie i naprawdę możemy sobie odpuścić.


Institute of Child Psychology jest platformą edukacyjną zrzeszającą terapeutów dziecięcych. Treści przez nich publikowane są nie tylko wspierające, ale również mocno osadzone w rodzicielskiej rzeczywistości.

Dzielenie się


W niedawno opublikowanym poście podnoszą temat dzielenia się. Myślę sobie, iż to wciąż kwestia głęboko niezrozumiana przez wielu z nas. Dzielenie się z innymi społecznie uznawane jest za znak wielkoduszności, empatii, tymczasem to nie do końca tak. Szczególnie jeżeli przyjrzymy się tej kwestii z perspektywy rozwoju dziecięcego mózgu.

Naukowcy nie mają wątpliwości: dzieci wykształcają w sobie umiejętność dzielenia się z innymi dopiero około 3,5-4 roku życia. Wcześniej jest całkowicie normalne, iż dziecko nie ma żadnej potrzeby dzielenia się z innymi swoją własnością i kompletnie nie rozumie zasadności takiego działania. Co więcej: zmuszanie go do tego, czy karanie go za brak tej potrzeby może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Słowa kierowane do dziecka: "Musisz się dzielić" mogą być przez niego odczytane jako komunikat, iż potrzeby innych są ważniejsze niż jego własne.

Nie chcemy tego, prawda? Szczególnie u dzieci, których obraz własnego ja wciąż ulega przemianom i nie do końca jest jasne, jaki kierunek obierze ostatecznie. Empatia jest cudowna, jednak pewnej jej części musimy się po prostu nauczyć. Mamy na to całe życie, wiele czasu. Dajmy go dzieciom.

Idź do oryginalnego materiału