Mogłoby się zdawać, iż powrót do szkoły we wrześniu powinien być pełen pozytywnych emocji. Wypoczęci i wybawieni latem uczniowie czekają choćby na spotkania z kolegami. Może się jednak zdarzyć, iż twoja pociecha wcale nie będzie tak podekscytowana. Warto te ostanie dni wakacji poświęcić na rozmowy z dzieckiem, by się przekonać, co czuje.
Skąd ten stres?
Dr Wojciech Feleszko przypomina, iż przerwa od szkoły była bardzo długa, a uczniowie mogą odczuwać stres z kilku różnych powodów:
"Zmiana rutyny: Po długim okresie wakacyjnej swobody powrót do ustalonych harmonogramów i obowiązków szkolnych może być trudny.
Nowe wyzwania: Obawy przed nowymi przedmiotami, egzaminami i wymaganiami edukacyjnymi mogą być stresujące.
Relacje rówieśnicze: Spotkanie z nowymi kolegami i koleżankami, lub ponowne spotkanie z rówieśnikami, z którymi mieli trudności w przeszłości, może wywoływać lęk.
Zmiany środowiskowe: Zmiana szkoły, klasy, nauczycieli czy choćby samej sali lekcyjnej może być źródłem niepokoju.
Oczekiwania i presja: Zarówno oczekiwania rodziców, nauczycieli, jak i własne ambicje mogą być przyczyną stresu" – czytamy na profilu doktora Feleszko.
Jak pomóc dziecku?
Jeśli widzimy, iż wrzesień dla naszego dziecka może być wyzwaniem, istotne jest, byśmy jako rodzice, wykazali empatię i zrozumienie. Bardzo ważna jest otwarta i wspierająca rozmowa na temat obaw, jakie ma dziecko.
Dr Feleszko zapewnia, iż pomocne mogą być wspólne przygotowania do roku szkolnego czy nowa organizacja planu dnia. Wprowadzenie stopniowo rutyny, jaka będzie obowiązywać od września, choćby jeszcze w trakcie wakacji, pomoże dziecku oswoić się z nadchodzącymi zmianami.
Przypomina również o roli relaksu i zabawy. Choć zaraz nauka ruszy pełną parą, niezwykle ważne jest zachowanie równowagi między nauką a czasem wolnym.