Dziecko zaciska pięści i się trzęsie. Czy to mogą być objawy poważniejszego schorzenia?

rodzice.pl 4 dni temu

Rodzice niemowląt dość często skarżą się, iż ich pociecha mocno zaciska pięści, napina się, a czasem choćby zaczyna drżeć. Tego typu objawy natychmiast budzą niepokój i czujność. Wbrew pozorom jednak nie zawsze jest to powód do stresu, niekiedy jest to zupełnie naturalny odruch, choć warto obserwować maluszka, aby nie przegapić poważniejszych problemów. Dlaczego dziecko zaciska pięści i się trzęsie?

Dziecko zaciska pięści i się trzęsie. Co to oznacza?

Różne nietypowe zachowania dziecka są zawsze alarmujące dla rodziców. Zaciskanie pięści, napinanie ciała czy drżenie od razy przywodzi na myśl problemy z układem nerwowym lub napięciami mięśniowymi. W rzeczywistości jednak tego typu objawy nie muszą świadczyć o poważnej chorobie. W okresie niemowlęctwa dziecko napina się i trzęsie, a także zaciska pięści i często ma to zupełnie niegroźne podłoże.

Zazwyczaj ten ostatni symptom to naturalny wynik odruchu chwytnego, który powinien zacząć stopniowo zanikać po 6. tygodniu życia, aby całkiem ustąpić po ukończeniu 6 miesięcy. jeżeli zaciskanie pięści wciąż występuje u półrocznego dziecka, warto skonsultować z lekarzem. Wskazaniem do wizyty i dalszych badań mogą być także inne objawy towarzyszące takie jak:

  • napinanie kończyn,
  • prężenie ciała,
  • odchylanie główki do tyłu,
  • problemy ze snem.

Przyczyną wymienionych dolegliwości mogą być problemy z napięciem mięśniowym, wynikające z niewłaściwie funkcjonującego układu nerwowego. W takich przypadkach często niezbędna jest odpowiednia i regularna rehabilitacja. Należy skonsultować się także z neurologiem, ponieważ symptomy te mogą świadczyć o rozwijaniu się niektórych chorób metabolicznych.

Warto jednak podkreślić, iż choćby jeżeli zaciskaniu piąstek towarzyszy drżenie ręki, nie musi to wskazywać na poważniejszy stan. Mimowolne ruchy o takim charakterze są często obserwowane u noworodków i niemowląt.

Nieprawidłowe napięcia mięśniowe pojawiają się również na dalszych etapach rozwoju. o ile wspomniane zachowania występują u starszych dzieci, np. dwu- i trzylatków, konieczna będzie wizyta u specjalisty od fizjoterapii, a także u lekarza neurologa w celu wykluczenia ewentualnych poważniejszych schorzeń (.

Niemowlę zaciska piąstki i się napina. Jakie mogą być przyczyny?

Częste zaciskanie pięści może świadczyć również o zaburzeniach integracji sensorycznej, czyli problemach z prawidłowym odbieraniem bodźców zmysłowych. Zwykle jednak zaciskaniu pięści towarzyszą inne objawy, np. niechęć do leżenia na brzuchu, problemy ze snem, niechęć do kąpieli i ubierania, niechęć do zabaw i gier ruchowych, lęk przed ciemnością, problem z rozróżnianiem kolorów, mrużenie oczu, zatykanie uszu itp.

Tego typu zachowania mogą mieć charakter przejściowy i nie świadczą o zaburzeniach rozwoju, ale trzeba skonsultować to ze specjalistą i w razie potrzeby wykonać diagnozę. Zaburzenia integracji sensorycznej występują u osób w spektrum autyzmu.

Rodzice pytają, dlaczego niemowlę napina się i trzęsie

Co to może oznaczać, gdy dziecko zaciska zęby i się trzęsie?

Problemy z napięciem mięśniowym.

Dlaczego roczne dziecko się pręży i napina?

Roczne dziecko zaciska piąstki być może z powodu problemów z napięciem mięśniowym lub z integracją sensoryczną. W obu przypadkach konieczna jest wizyta u specjalisty.

Niemowlę napina się i robi się czerwone – jaka może być przyczyna?

Może to być zupełnie naturalny objaw, ale lepiej go nie ignorować i sprawdzić u specjalisty, czy nie jest to wynik nieprawidłowego napięcia mięśniowego lub poważniejszych schorzeń.

Idź do oryginalnego materiału