Dzień Edukacji Narodowej 2024 w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku / zdjęcia / video

informatorbrzeski.pl 2 tygodni temu

W poniedziałek 14 października 2024 r. w Zespole Szkół Technicznych i Branżowych w Brzesku odbyły się uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Były one okazją do złożenia podziękowań nauczycielom za ich pracę dydaktyczną i wychowawczą. Natomiast uczniowie klas pierwszych ZSTiB w Brzesku złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Jednym z wydarzeń towarzyszących było uroczyste otwarcie strzelnicy laserowej, która będzie służyła uczniom popularnej „Zielonki”.

W uroczystościach Dnia Edukacji Narodowej wzięli udział m.in. Andrzej Potępą – Starosta Brzeski, Elżbieta Rysak – wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Brzeskiego, Beata Mrówka – główny specjalista w Wydziale Rozwoju Powiatu Brzeskiego oraz przedstawiciele Wojska Polskiego: pułkownik Ireneusz Olender – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, major Sławomir Morawski – szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie, a także Małgorzata Kadula z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie.

W oficjalnej części uroczystości dyrektor Jerzy Soska, Starosta Brzeski Andrzej Potępa oraz Przewodniczący Rady Rodziców Piotr Słowiak w swoich wystąpieniach podkreślili szczególną wartość pracy nauczyciela w kształtowaniu młodych umysłów, podziękowali za poświęcenie, czas i cierpliwość, za ogrom przekazywanej wiedzy, za pomocne dłonie i gorące serca pedagogów.

Dzień Edukacji Narodowej był okazją do wręczenia nagród dyrektora nauczycielom i pracownikom szkoły za wyróżniającą pracę dydaktyczno-wychowawczą oraz zaangażowanie w rozwój Zielonki. Szczególne podziękowania za długoletnią pracę na stanowisku księgowej otrzymała Władysława Kondratowicz.

Następnie uczniowie klas pierwszych Technikum i Branżowej Szkoły I Stopnia złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Ta najważniejsza część ceremoniału jest symbolem dojrzałości i odpowiedzialności uczniowskiej.

Zgromadzeni pierwszoklasiści ślubowali m.in.
Rzetelnie i uczciwie wypełniać obowiązki ucznia.
Przestrzegać postanowień zawartych w Statucie i tworzyć atmosferę opartą na wzajemnym szacunku, zaufaniu i życzliwości..
Szanować tradycję i dobre imię Zespołu Szkół Technicznych i Branżowych.

Ceremoniał ślubowania został dopełniony uroczystym pasowaniem na ucznia ZSTiB w Brzesku przez dyrektora szkoły repliką szabli mjr Henryka Sucharskiego, dowodzącego obroną Westerplatte.

Po części oficjalnej uczniowie z zespołu muzycznego i szkolnego koła teatralnego zaprezentowali program słowno-muzyczny poświęcony Nauczycielowi – Mistrzowi i roli, jaką odgrywa w życiu młodego człowieka. Występujący podzielili się wiązanką refleksji na temat zawodu nauczyciela, przywołali wspomnienia o wyjątkowych pedagogach, a muzycy uświetnili występ piosenkami Marka Grechuty i zespołu Perfect. Dopełnieniem programu był pełen szkolnej symboliki wystrój nawiązujący do hasła przewodniego uroczystości „Nauczanie to patrzenie na świat”.

Nie mogło również zabraknąć miłych słów od Samorządu Uczniowskiego dla dyrekcji, grona pedagogicznego, nauczycieli-emerytów oraz pracowników administracji i obsługi. Skierowano do nich życzenia zdrowia, uśmiechu na co dzień, satysfakcji z pracy i spełnienia marzeń.

W drugiej części uroczystości odbyło się oficjalne otwarcie Wirtualnej Strzelnicy przez władze samorządowe, oficerów Wojska Polskiego, dyrektora szkoły oraz Radę Rodziców. Słowo do zebranych wygłosił pułkownik Ireneusz Olender – Szef Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji, który przedstawił cele i założenia programu Ministra Obrony Narodowej pod nazwą „Strzelnica w powiecie”. Projekt stawia między innymi na rozwijanie postaw proobronnych wśród młodzieży i umożliwia przeprowadzenie zorganizowanego szkolenia strzeleckiego. Na potrzeby zadania zaadaptowano w szkole pomieszczenie i zakupiono odpowiednie wyposażenie. Wirtualna strzelnica składa się z modułu do projekcji, a także bezprzewodowych laserowych symulatorów broni (cztery karabiny długie i cztery sztuki broni krótkiej) i jest przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych użytkowników. Uczniowie „Zielonki” mogą już korzystać z tych rozwiązań. Całkowita wartość zadania wyniosła 251 tys. zł, w tym dofinansowanie z Ministerstwa Obrony Narodowej w wysokości 200 tys. zł.

Zwieńczeniem oficjalnego otwarcia Wirtualnej Strzelnicy był Turniej Strzelecki, w którym wzięli udział zaproszeni goście, dyrekcja oraz uczniowie klas pierwszych pod czujnym okiem organizatorów: Magdaleny Baran, Pawła Płoskonki i Krzysztofa Obala.

foto: Maciej Mazur

IB / ZSTiB w Brzesku

Idź do oryginalnego materiału