11 lipca był przedostatnim dniem międzynarodowego obozu, w którym uczestniczą uczniowie szkół ponadpodstawowych z Powiatu Mikołowskiego oraz nastolatkowie z Reńskiego Powiatu Neuss w Niemczech. Tego dnia młodzież odwiedziła delegacja Starostwa Powiatowego w Mikołowie na czele ze starostą mikołowskim Mirosławem Dużym oraz członkinią Zarządu Powiatu Grażyną Nazar.
Projekt corocznych międzynarodowych obozów młodzieżowych jest realizowany od roku 1997. Współpracę zainicjowały Powiat Mikołowski oraz Reński Powiat Neuss (Niemcy). Początkowo udział brały w nim również Węgry (miasto Tiszafüred) oraz Grandola (Portugalia). Od 2013 roku głównymi partnerami pozostają Niemcy i Polacy. W tym roku gospodarzem był nasz powiat, który zapewnił nastolatkom z obu państw mnóstwo atrakcji.
– Uczestnicy obozu mieszkali w internacie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Ornontowicach. Młodzież uczestniczyła w warsztatach graffiti oraz wyjazdach do najatrakcyjniejszych turystycznie zakątków naszego regionu. W ciągu tych razem spędzonych kilku dni mieli okazję uprawiać sporty wodne na Jeziorze Łąka koło Pszczyny, deskorolkarstwo w Katowicach, rafting w Kotlinie Kłodzkiej, zobaczyć zabytkową kopalnie Guido w Zabrzu, wybrać się na górską wycieczkę na górę Żar i zaliczyć Park Linowy w Istebnej, a także wspólnie bawić się w Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze – wymienia Magdalena Locke zastępca naczelnika Wydziału Rozwoju, Zdrowia i Promocji, koordynator obozu.
Na zakończenie zorganizowany został Dzień Niemiecko – Polski, który stał się okazją do skosztowania tego, co wspólnie przygotowali młodzi Niemcy i Polacy. Na projektorze zostały wyświetlone zdjęcia i filmy ze wspólnych wyjazdów, by jeszcze raz powspominać przeżyte chwile.
– Mam nadzieje, iż był to dla was świetny czas, w którym nawiązaliście wiele przyjaźni – mówił starosta mikołowski, dziękując także opiekunom oraz dyrekcji ZSP w Ornontowicach za pomoc.
Międzynarodowe obozy młodzieżowe dofinansowane są ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, co znacznie redukuje koszty uczestnictwa. Pozwala to uczniom pochodzącym z rodzin o niższych dochodach nie tylko wyjechać na wakacje zagraniczne, ale także realizować wspólne przedsięwzięcie z rówieśnikami z sąsiedniego kraju.