Dziewczynki mogą wszystko, czyli "Klara buduje"

matkawariatka.pl 1 rok temu
Zdjęcie: DSC05998 by .


Choć sama jestem mamą chłopców, to nie omijam tematu równości płci wychowując moje dzieci. Chłopcy doskonale wiedzą, iż zarówno oni, jak i dziewczynki mogą wszystko. I nic ani nikt nie powinien stawać im na drodze w dążeniu do tego, aby zostać tym, kim pragną.

Jezcze do niedawna wiele zawodów kojarzonych było z płcią. w tej chwili sporo zmienia się w tym zakresie. Jest wiele branż, w których coraz śmielej przebijają się kobiety. Jedną z nich jest branża budowlana – bardzo dobrze opłacalna. To świetny wybór dla wielu kobiet, które cenią sobie niezależność finansową (co powinno być już teraz normą). Gdybym miała tę wiedzę, którą mam teraz i dopiero szukałabym pomysłu na siebie, na pewno brałabym pod uwagę budowlankę jako jedną z mocniejszych opcji.

10% studentek usłyszało, iż studia techniczne „nie są dla kobiet”, 17% studentek było utwierdzanych w przekonaniu, iż sobie nie poradzą, 37% to odsetek dziewcząt wśród studentów uczelni ścisłych, 86% maturzystek nigdy nie słyszało o kobiecie naukowczyni.*

Prawda, iż te liczby brzmią niepokojąco?

Dla wszystkich małych dziewczynek, które jeszcze nie wiedzą, iż mogą kiedyś w przyszłości wznosić wielkie budowle, powstała seria książeczek “Klara buduje”. 8 marca, w Dzień Kobiet, swoją premierę miała “Klara buduje. Domek na drzewie”.

“Klara buduje. Domek na drzewie” to uniwersalna książka o budowaniu relacji, pewności siebie i budynków. Inspiracja do działania. Autor (Jakub Skworz) przede wzystkim łamie stereotypy o tym, iż dziewczynki i kobiety nie nadają się do pracy w branży budowlanej. Historia Klary pokazuje, iż nie ma rzeczy niemożliwych dla dziewczynek i iż nigdy nie powinniśmy rezygnować z naszych marzeń. choćby o ile po drodze pojawią pewne problemy. Poza tym w książce w prosty i przystępny sposób dzieciaki mogą poznać kwestie dotyczące odpowiedzialnego budownictwa i zmian klimatu.

Książkowa Klara pokazuje, iż dziewczynki mogą interesować się tym, co chłopcy, co nikogo nie powinno teraz dziwić. W przyszłości mogą również wybierać kierunki techniczne, które wciąż częściej znajdują się wśród wyborów mężczyzn.

Książka “Klara buduje. Domek na drzewie” porusza jeszcze jedną bardzo istotną kwestię – a mianowicie proszenia o pomoc. Wielu z nas, dorosłych, tego nie potrafi. Wolimy przepracowywać się do bólu, wpędzać się w przeróżne choroby z wyczerpania, byleby tylko nie pokazać swojej słabości i nie musieć prosić kogoś o pomoc. Nie wiem, z czego to wynika. Patrząc na to, jak rzadko proszą o pomoc osoby starsze, zakładam, iż przyczyn powinniśmy szukać w wychowania i tego, co wynosimy z domu. Na szczęście w tej chwili zaczynamy zauważać tę problem. Również Klara znajduje w sobie odwagę, aby poprosić o pomoc wujka. Jej także nie przychodzi to z łatwością, ponieważ widzi, iż wujek jest bardzo zapracowany, ale mimo wszystko wiara w realizację własnych marzeń jest silniejsza.

To tytuł, k†óry powinno przeczytać każde dziecko.

Książkę można kupić na stronie https://www.klarabuduje.pl. Książka kosztuje 37 zł, a koszty przesyłki krajowej są już w cenie.

Książki z serii “Klara buduje” zostały wydane przez grupę budowlaną Erbud Group oraz Fundację ERBUD Wspólne Wyzwania, która wspiera wychowanków z domów dziecka podczas ich wchodzenia w dorosłość. Cały dochód ze sprzedaży książki będzie przeznaczony na wsparcie fundacji.

Więcej informacji o Erbud Group oraz niektóre ich realizacje możecie znaleźć tutaj – Erbud Group

Erbud zaprasza również na cykl warsztatów, którego odbędą się 3 czerwca.

A tu możecie zobaczyć, jak wyglądały warsztaty w ubiegłym roku:

Wpis powstał w ramach współpracy reklamowej z Fundacją ERBUD Wspólne Wyzwania

*Na podstawie raportu Kobiety w “męskich” zawodach

Idź do oryginalnego materiału