Dzisiaj to konieczność. 5 powodów, dla których twoje dziecko powinno uczyć się programowania

mamadu.pl 2 dni temu
Giganci Programowania - największa w Polsce szkoła nowych technologii, zaprasza dzieci na darmową lekcję próbną. Dla najmłodszych to świetna okazja, aby złapać programistycznego bakcyla. Dla dorosłych - sposób, aby przekonać się, iż umiejętność pisania kodu to tylko jedna - i choćby nie największa - z zalet tego rodzaju kursów.


Po co w ogóle uczyć się kodowania?


10 czy 15 lat temu kursy kodowania dla dzieci były egzotyczną nowinką. Kilka lat później stały się jednym z najpopularniejszych rodzajów zajęć pozaszkolnych. Dzisiaj wielu z nas zastanawia się, czy w dobie rozwoju sztucznej inteligencji wciąż warto poświęcać czas na tego rodzaju aktywność. Odpowiedź, drodzy rodzice, jest jedna i brzmi: zdecydowanie tak.

Wątpliwości w tej kwestii są jednak uzasadnione. Wszyscy widzimy, iż “roboty” przejmują od nas coraz więcej zadań i nie da się ukryć, iż jednym z nich jest pisanie setek linijek kodu. Czy nie oznacza to więc, iż za chwil kilka zawód programisty, jako taki, stanie się po prostu zbędny? Być może. Nie jest to jednak argument, przeciwko nauce kodowania. Wręcz przeciwnie.

Żmudne “klepanie” komend to tak naprawdę ostatnie, czym dzieci będą zajmować się na zajęciach z Gigantami Programowania. Jakie więc umiejętności posiądą? Jakie “skille” rozwiną? Lista jest długa, oto kilka kluczowych czynników:

1. Rozwój wyobraźni i kreatywności


Steve Jobs zwykł mawiać, iż wszyscy powinni uczyć się kodowania, bo to po prostu nauka myślenia. I, mimo iż stwierdzenie to padło ponad dekadę temu, nie zestarzało się ani trochę.

Tworzenie własnych programów w tak prostych językach jak Scratch, czy też “zabawa” w Minecraft, to nic innego, jak ćwiczenie kreatywności rozwijanie wyobraźni. Kodowanie rozwija umysły dzieci na wielu płaszczyznach i zdecydowanie nie jest jedynie “nauką informatyki”.

Kursy dostępne w szkole Giganci Programowania obejmują, na przykład, podstawy tworzenia gier czy grafiki komputerowej, czyli zajęcia, dzięki, którym wasze dzieci zdobędą naprawdę szeroki wachlarz cyfrowych umiejętności.

2. Logiczne i analityczne myślenie


Mówiąc o rozwoju młodych umysłów należy oczywiście wspomnieć o sferze odpowiedzialnej za logikę i analitykę. jeżeli należycie do tych rodziców, którzy w czasach szkolnych identyfikowali się jako “humaniści”, dobrze wiecie, z jakimi ograniczeniami wiąże się taka łatka.

Jeśli więc podejrzewacie, iż maluch może ją po was odziedziczyć, tym bardziej zainteresujcie się zajęciami z kodowania. Programowanie pozwala bowiem rozwijać tę stronę mózgu, która odpowiada za przedmioty ścisłe, jednocześnie nie dając poczucia, iż właśnie zmagamy się z czymś trudnym i “matematycznym”.

3. Bezpieczne poruszanie się po cyfrowym świecie


Nasze dzieci urodziły się w świecie cyfrowym. I mimo iż mówią płynnie językiem internetu, to niekoniecznie zdają sobie sprawę, jak niebezpieczny może być świat po drugiej stronie ekranu. Jednym z ważniejszych elementów kursu Giganci Programowania jest więc wyposażenie dzieciaków w umiejętności, które pozwolą im posługiwać się najnowszą technologią w sposób bezpieczny - dla nich samych oraz dla innych osób w ich otoczeniu.

4. Nauka bezpiecznego wykorzystywania sztucznej inteligencji


Wraz ze wzrostem znaczenia sztucznej inteligencji liczba osób niezbędnych do kontrolowania jej mechanizmów będzie rosła. I jeżeli zastanawiacie się nad kursem kodowania z perspektywy zwiększenia szans swojej pociechy na rynku pracy, warto rozważyć sprawę właśnie pod tym kątem.

AI nie sprawi, iż programiści staną się zbędni. Pojawi się natomiast duże zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą w stanie sprawdzać, czy algorytmy działają w sposób prawidłowy i, w razie potrzeby, ulepszyć ich funkcjonowanie.



5. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie


Stereotyp samotnego i smutnego programisty, który spędza całe dnie przed monitorem z kawałkiem pizzy w ręku, powoli zaciera się w powszechnej świadomości. I bardzo dobrze, bo kodowanie, czy też szerzej - tworzenie programów, aplikacji, gier czy stron internetowych, to niemal zawsze praca grupowa.

Kursy Gigantów Programowania są prowadzone zdalnie, więc twoje dziecko rzeczywiście będzie siedziało samo przed monitorem w swoim pokoju. Zdecydowanie jednak nie będzie samotne w grupie kursantów, bo zadania, z jakimi przyjdzie mu się mierzyć, będą w znacznym stopniu oparte na kooperacji.

Korzystając z tego typu kursów pieczemy więc dwie pieczenie na jednym ogniu: dziecko uczy się samodzielności, która jest niezbędna w pracy zdalnej, a jednocześnie komunikuje w grupie rówieśników, z którymi opracowuje projekty.

Jak zapisać dziecko na darmową lekcję próbną?


Kodowanie jest dla wszystkich - małych, większych i tych całkiem dużych. Kursy w ramach Gigantów Programowania realizowane są w trzech grupach wiekowych (6-9, 10-12 i 13-18 lat), a do nauki wykorzystują gry, takie jak Minecraft i Roblox. Istnieje więc ogromna szansa, iż twoje dziecko choćby nie zauważy, iż w trakcie zajęć aktywnie przyswaja programistyczną wiedzę.

Zastanawiasz się, jak dokładnie wyglądają takie zajęcia? Teraz możecie sprawdzić to razem z dzieckiem za darmo.

Aby zapisać się na lekcję próbną, wystarczy kliknąć ten link. Lekcja trwa 60 minut. Jej celem jest dokładna ocena poziomu umiejętności dziecka oraz sprawdzenie, czy sam maluch czerpie z takiej aktywności radość. Po zajęciach otrzymasz spersonalizowaną propozycję kursów. Warto raz jeszcze podkreślić, iż lekcje realizowane są online, co również wpływa na komfort - zarówno dzieci jak i rodziców.

To co, gotowi na podbój programistycznego świata? Po więcej informacji na temat kursów udajcie się na stronę Giganci Programowania.

Idź do oryginalnego materiału