W Lublinie odbyła się XII Ogólnopolska Konferencja Samorządu i Oświaty „Edukacja Przyszłości”. Liderzy samorządowi, eksperci z zakresu edukacji i finansów, dyrektorzy szkół i przedszkoli, nauczyciele oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych mogli poznać nowe trendy w oświacie. Ale przede wszystkim wymieniali się doświadczeniami i budowali współpracę między przedstawicielami różnych sektorów edukacyjnych.
Główne tematy konferencji dotyczyły kluczowych wyzwań, z którymi boryka się współczesna edukacja, oraz sposobów ich rozwiązania. Rozmowy oscylowały wokół następujących zagadnień: finansowanie szkół, technologizacja, rosnąca liczby uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, braki kadrowe, niż demograficzny. Przedstawiono najnowsze rozwiązania edukacyjne oraz inicjatywy wspierające nauczycieli i dyrektorów w ich codziennej pracy.
Podczas debaty wybrzmiała potrzeba budowania szkoły otwartej na nowoczesne technologie i dostosowanej do pracy z uczniami ze zindywidualizowanymi potrzebami edukacyjnymi. Niezbędne jest również większe wsparcie dla nauczycieli, zarówno w odniesieniu do poprawy warunków pracy, jak i programów mentoringowych (szczególnie dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole). Kluczowym wyzwaniem pozostaje także budowanie bardziej inkluzyjnego i zrównoważonego systemu edukacji, który zapewni równe szanse wszystkim uczniom.
Projekt „Budowa skoordynowanego systemu pomocy specjalistycznej opartego na Specjalistycznych Centrach Wspierających Edukację Włączającą” reprezentowały dwie ekspertki. Dr Dorota Prysak uczestniczyła w panelu „Podejście nauczycieli do ucznia wymagającego specjalistycznego wsparcia – wyzwania i rozważania”. Dr Sylwia Łukasik-Gębska wzięła udział w panelu „Nauczyciel XXI wieku – wyzwania i bolączki”. W swoich wystąpieniach ekspertki z ORE odniosły się do Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW). Koncepcja celowanego wsparcia spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników konferencji. W dyskusji panelowej omawiano potencjał SCWEW w zakresie poprawy jakości edukacji na różnych poziomach poprzez wsparcie nauczycieli w pracy ze zróżnicowanymi zespołami. Poruszono także kwestię rozwoju specjalistycznego wsparcia poprzez utworzenie sieci centrów w całej Polsce. Ekspertki projektu dzieliły się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami na temat efektywnego wprowadzania innowacyjnych rozwiązań proponowanych przez centra w kontekście przyszłości systemu oświaty w Polsce.
Udział w takich wydarzeniach jest dla nas niezwykle cenny, ponieważ pozwala na bieżąco śledzić trendy w edukacji, analizować kierunki zmian oraz lepiej rozumieć potrzeby środowiska oświatowego. Dzięki spotkaniom z ekspertami, samorządowcami i praktykami możemy wymieniać doświadczenia oraz wspólnie szukać rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoi współczesna szkoła. To także okazja do inspirowania się nowoczesnymi metodami nauczania i narzędziami wspierającymi pracę nauczycieli oraz dyrektorów placówek oświatowych. To bardzo istotne zagadnienia, ponieważ wymiana wiedzy i otwartość na innowacje to klucz do sukcesu, który pozwoli na dalszy rozwój polskiej oświaty.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie #SCWEW #ORE