Edukacyjna okazja dla wszystkich

opowiecie.info 1 tydzień temu

Wsparcie kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie – takie zadanie stoi przed innowacyjnym, mobilnym punktem edukacyjnym, w pełni wyposażonym i przygotowanym do prowadzenia działań informacyjno-promocyjnych w regionie.

– Prezentujemy dzisiaj Edubusa, czyli bus edukacyjny, do doradztwa zawodowego – reklamowała nowy nabytek wicemarszałkini województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiuara. – Dzięki pięciu stanowiskom młodzież z naszego województwa będzie mogła poznać różnego rodzaju zawody. Bus został wyposażony również w specjalne gogle VR, dzięki którym będą mogli zobaczyć jak pracuje się w różnych zawodach. Ten bus to element naszego projektu, za pomocą którego nie tylko sieciujemy doradców zawodowych, nie tylko wspieramy kształcenie ustawiczne, ale przede wszystkim uczymy ludzi w każdym wieku, iż zmiany, które dotyczą zmieniającego się świata, mogą i często dotyczą również naszego życia zawodowego. Czyli pomagamy młodym ludziom w znalezieniu swojej drogi rozwoju zawodowego, ale pomagamy też dorosłym, bo czasem warto zmienić pracę, aby lepiej się rozwijać czy lepiej zarabiać.

Edubus umożliwia bezpośredni kontakt ze społecznością lokalną w szkołach, na wydarzeniach otwartych, targach edukacyjnych, spotkaniach. Można go będzie spotkać zarówno na gminnych dożynkach, jak i przy szkołach oraz podczas większych wydarzeń. Jest jednym z narzędzi wspierających dotarcie z usługami edukacyjnymi i informacyjnymi tam, gdzie dostęp do niech jest utrudniony.

– Realizujemy już drugi rok projekt Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego promujemy uczenie się przez całe życie- informuje Maciej Kalski dyrektor Wojewódzkiego urzedu Pracy w Opolu. – Pisząc wniosek o ten grant, pomyśleliśmy, iż należy dotrzeć do wszystkich mieszkańców regionu, również tych wykluczonych społecznie czy komunikacyjnie. Skoro nie zawsze są w stanie przyjechać do Opola, do Kędzierzyna-Koźla, Nysy, Kluczborka i innego większego miasta, aby się dowiedzieć w jaki sposób mogą się rozwijać, jaka jest oferta edukacyjna, to my do nich przyjedziemy. I po to jest ten Edubus. Mamy takie narzędzie i chcemy nim odwiedzić najmniejsze choćby zakamarki naszego województwa. Jego premiera odbędzie się 23 kwietnia, bo organizujemy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Festiwal Kariery. Ale później już od maja, pan dyrektor Ireneusz Podolak z Opolskiego Centrum Edukacji siada za kierownicę i będzie chciał odwiedzić wszystkie szkoły średnie, licea naszego regionu i porozmawiać o ofercie. Musimy zadbać o rozwój wszystkich mieszkańców regionu. Rozwój to nasza przewaga konkurencyjna, to nasz kapitał, kapitał społeczny tak istotny w rozwoju. Przed nami wiele kilometrów do przebycia, by dotrzeć na większe święta, jak Święto Województwa, ale i na dożynki, na lokalne pikniki. Wszędzie tam, gdzie nas Państwo zaproszą.

Kalski zaapelował do samorządowców, do dyrektorów szkół, do instytucji szkoleniowych, do pracodawców. – Jesteśmy otwarci na Państwa zaproszenia i z chęcią przyjdziemy z ofertą edukacyjną, z poradnictwem zawodowym, aby porozmawiać o możliwościach rozwoju, również z ofertą projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

– Realizujemy ten projekt we wszystkich szkołach województwa opolskiego, gdzie młodzież ukończyła 15 lat – przybliżał dyrektor Ireneusz Podolak z Opolskiego Centrum Edukacji. Zapewniamy, iż poprzez nasze struktury dotrzemy do wszystkich szkół, a dzięki szkół, również do lokalnych środowisk. Będziemy też spotykać się z ludźmi, którzy szukają pracy, lub szukaja innej pracy. Nasza rola jest taka czysta, edukacyjna i nasi doradcy edukacyjni zatrudnieni w tym projekcie właśnie mają taką rolę spełniać.

– W Edubusie mamy pięć stanowisk z dostępem do Internetu, dzięki którym osoby, które są potencjalnie wykluczone informacyjnie będą mogły skorzystać z najnowszych zdobyczy technologii, czyli nie tylko z dostępu do Internetu, czy kreatora CV i z wszystkich zdobyczy, które w tej chwili technologicznie pomagają nam w poradnictwie kariery, w uczeniu się przez całe życie, ale też z takiej zabawki, można powiedzieć, która wprowadza nas w wirtualny świat zawodów z możliwością spaceru po tych zawodach, w taki sposób, iż czujemy się jakbyśmy uczestniczyli w czynnościach, które wykonują przedstawiciele poszczególnych branż zawodowych – informuje Tomasz Borkowski z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. – Od kowala artystycznego, przez policjanta, po pilota samolotu rejsowego. Możemy wejść dzięki goglom VR, możemy obejrzeć filmy zawodoznawcze, które wprowadzają też w poszczególne zawody, w świat zawodów. Możemy śledzić czynności, które wykonują przedstawiciele właśnie tychże zawodów, poczuć się jako jeden z nich, Dodatkowo jeżeli chodzi o wyposażenie całego Edubusa, zadbaliśmy żeby osoby, które są wykluczone nie tylko informacyjnie, ale też z niepełnosprawnościami miały t swobodny dostęp do wszystkiego, co proponujemy. Wyposażony jest antypoślizgową rampę, która umożliwia dostanie się do środka skorzystanie z narzędzi, które tutaj proponujemy do wykorzystania osobom potencjalnie zainteresowanym.

Istotą projektu nie jest edukacja przez całe życie sama w sobie, ale dopasowanie jej do regionalnego rynku pracy i zapotrzebowania opolskich firm w różnych regionach. Stąd tak ważne jest kooperacja ze szkołami, firmami, samorządami oraz lokalnymi jednostkami służącemu rozwojowi rynku pracy, edukacji oraz przedsiębiorczości. Nie przypadkowo więc projekt realizują: Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki i opolskie Centrum Edukacji. Sieć projektowa na Opolszczyźnie już powstała, a partnerami w projekcie są wszystkie opolskie samorządy powiatowe.

Fot. melonik

Idź do oryginalnego materiału