Eksperci II ŚFR: szpital kliniczny w Kielcach jest niezbędny

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 22.09.2023. Kielce. II Świętokrzyskie Forum Rozwoju / Fot. Wiktor Taszłow - Radio Kielce


O potrzebie i znaczeniu powstania szpitala klinicznego w Kielcach dyskutowano podczas II Świętokrzyskiego Forum Rozwoju. Wydarzenie odbyło się w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

W trakcie panelu dyskusyjnego, „nowoczesna edukacja medyczna jako determinanta rozwoju regionalnego” głównym tematem była kwestia szans i możliwości powstania szpitala klinicznego w stolicy województwa świętokrzyskiego.

W debacie wziął udział poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości, który jest jednym z inicjatorów rozmów o powstaniu szpitala dla uniwersytetu. Parlamentarzysta podkreśla, iż jego powstanie jest konieczne, aby dalszy rozwój kieleckiej uczelni był możliwy. Jak dodaje, to realna potrzeba i wymóg współczesności.

– Musimy stwarzać coraz lepsze warunki, po to aby lekarze, których i tak mamy dziś za mało chcieli pracować w Kielcach. My musimy zadbać o to, aby szkolenie studentów medycyny stało na bardzo wysokim poziomie. Kształcenie nie może się ograniczać tylko do ich obecności w aulach akademickich. Powinni mieć możliwość, być angażowani w proces leczenia ludzi, a także mieć możliwość podpatrywać lekarzy. Do tego jest potrzebny nowoczesny szpital kliniczny – dodaje.

Krzysztof Lipiec podkreśla, iż w celu powodzenia ambitnego przedsięwzięcia, jakim jest budowa szpitala klinicznego, potrzebna jest niezwykle mocna aktywność władz regionalnych, dotycząca pozyskania funduszy zewnętrznych.

Parlamentarzysta stwierdził, iż w tej sprawie pozytywny klimat panuje w ministerstwie edukacji i nauki oraz w ministerstwie zdrowia.

Profesor Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii podkreślił, iż nowa placówka byłaby nie tylko kuźnią kadr medycznych, ale centrum profilaktyki dla mieszkańców województwa.

– W zadaniach szpitala klinicznego, działania profilaktyczne, dbanie o zdrowie całej populacji byłoby jednym z większych wyzwań, ponieważ stan zdrowia naszego społeczeństwa, w porównaniu z zachodem Europy, wciąż pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym szpital kliniczny stałby się kolejną bazą do prowadzenia działań profilaktycznych w różnych dziedzinach medycyny – dodaje.

Z kolei profesor Andrzej Rynkiewicz, przewodniczący Izby Nauk Medycznych Akademii Kopernikańskiej, podkreślił, ze budowa szpitala klinicznego w Kielcach jest niezbędna do odpowiedniego kształcenia przyszłych lekarzy w sposób interdyscyplinarny i odpowiadający wymogom współczesności.

W panelu dyskusyjnym wzięły także profesor Dorota Kozieł, prorektor ds. Medycznych UJK, oraz prof. Beata Kręcisz, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Collegium Medicum UJK, które podkreślały, iż powstanie szpitala uniwersyteckiego jest koniecznością, w celu zapewnienia konkurencyjnej oferty kształcenia przyszłych lekarzy.

Idź do oryginalnego materiału