Ekumeniczna Modlitwa Młodych. „Nie zmienimy świata, jeżeli nie zmienimy siebie”

opolska360.pl 3 miesięcy temu

Uczestnicy nabożeństwa modlili się w sposób proponowany przez Wspólnotę Ekumeniczną z Taize. Śpiewali kanony, czytali teksty biblijne i adorowali krzyż.

Ekumeniczna Modlitwa Młodych w Opolu z udziałem biskupa i pastora

W Ekumenicznej Modlitwie Młodych w Opolu uczestniczyli opolski biskup pomocnicy Waldemar Musioł i pastor Mariusz Muszczyński z opolskiego kościoła „Ostoja”, który jest częścią Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce.

Ekumeniczna Modlitwa Młodych ma w Opolu tradycję sięgającą kilkudziesięciu lat. Do kościoła seminaryjnego jej uczestników zaprosiło Duszpasterstwo Młodych Ławka i ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży. Modlitwa młodych poprzedza Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, który chrześcijanie różnych wyznań obchodzą od 18 do 25 stycznia.

– Jezus już w Wieczerniku z uczniami i za uczniów modlił się aby stanowili jedno – mówił podczas nabożeństwa bp Waldemar Musioł.

– My dzisiaj do tej modlitwy dołączamy razem. Traci na znaczeniu wiek, wyznanie, kolor skóry, bogactwo życiowych doświadczeń i mądrość. Jesteśmy tu razem i z nami jest Pan. (…) On sprawia, iż nie jesteśmy tu sami. Intencją naszej modlitwy chcę uczynić deficyt pokoju, który stawia pod znakiem zapytania naszą przyszłość. Widzimy ten deficyt pokoju na płaszczyźnie międzynarodowej, dostrzegacie go także w naszym kraju, gdy przyjmuje różne formy głębokich podziałów (…). Ten głęboki deficyt pokoju dotyka także naszych małych środowisk szkolnych, rówieśniczych albo rodzinnych. Dlatego ośmielam się was prosić, by sprawę pokoju położyć w centrum naszego spotkania jako intencję modlitwy i jako wspólne marzenie.

Paulina Persińska, jedna z uczestniczek modlitwy, studiuje na roku pedagogikę specjalną.

– Jestem tutaj, bo lubię brać udział w wydarzeniach Duszpasterstwa Młodych Ławka – powiedziała „O!Polskiej”.

– Bylam niedawno na Europejskim Spotkaniu Młodych, na które Wspólnota Ekumeniczna z Taize zaprosiła młodzież do Ljubljany. Czułam się jak w domu, bo kanony z Taize kształtowały mnie od liceum. Warto się modlić. choćby jeżeli niektórzy mówią, iż ta jedna modlitwa niczego nie zmieni. Ja uważam, iż zamiast siedzieć przed telewizorem, warto tu przyjść. Bo nie zmienimy świata, jeżeli nie zmienimy siebie.

Franciszek Hanulewicz jest uczniem technikum. – Przyszedłem modlić się o jedność chrześcijan, choć modlitwa nie jest jakimś wydarzeniem – mówi. – Staram się modlić na co dzień. Chciałem pokazać, iż są osoby, które tej jednością są, choć czasem i ja w nią wątpię. Należę do Oazy w parafii Przemienienia Pańskiego w Opolu.

Jakie jest największe przykazanie

W drugiej części spotkania uczestnicy przenieśli się do pomieszczenia duszpasterstwa Ławka. Była okazja by napić się kakao i porozmawiać. Refleksją podzielił się pastor Mariusz Muszczyński. Nawiązał do fragmentu Ewangelii o dwóch najważniejszych przykazaniach – miłości Boga i miłości bliźniego.

– To jest fundament wiary judeochrześcijańskiej – mówił.

A my żyjemy w czasach „dużego ja”. Ja się liczę, moje prawa się liczą, moja wolność. Mam wrażenie, iż często na pierwszymi miejscu jest dzisiaj miłość do siebie. Potem do niektórych ludzi, których uważam za fajnych. Gdzieś na końcu jest Pan Bóg. jeżeli na pierwszym miejscu jestem ja, a Bóg na końcu, tym większe zamieszanie i tym więcej życiowych problemów, bo stajemy się bogami dla siebie. Tymczasem miłość Boga ponad wszystko porusza nasze serce, umysł i daje siłę. I to jest wyzwanie dla nas wszystkich.

Idź do oryginalnego materiału