Erasmusowe podróże

uw.edu.pl 1 tydzień temu
Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Rumunia, Tajwan, Włochy. Studenci Uniwersytetu Warszawskiego mogą odbyć część studiów w ponad 40 krajach współpracujących z uczelnią w ramach programu Erasmus+. W grudniu ukazał się drugi już kalendarz prezentujący zdjęcia z wybranych pobytów.

Kalendarz zawiera trzynaście fotografii wykonanych przez studentów UW w trakcie ich stypendialnego pobytu za granicą w ramach programu Erasmus+. Zdjęcia zostały wybrane w II edycji konkursu Biura Współpracy z Zagranicą UW „FotoErasmus+”. W efekcie powstał kolejny „Erasmusowy” kalendarz, którego premiera odbyła się 6 grudnia.

– Mam nadzieję, iż ten kalendarz pokaże doświadczenia związane z Erasmusem – wspomnienia, emocje, miejsca, które osoby studiujące na UW uwieczniły na fotografiach, i w ten sposób zachęci pozostałych do korzystania z oferty mobilnościowej na uczelni – mówi dr Marek Smulczyk z Wydziału Pedagogicznego UW, przewodniczący kapituły konkursu.

Zwycięskie fotografie

Podczas mojego semestralnego pobytu w Kopenhadze miałam okazję zobaczyć to miasto z innej perspektywy – nie oczami turysty, a zwykłego mieszkańca. Poznałam niesamowitą kulturę duńską, której częścią są m.in. rowery.

Magdalena Grzesiak, Wydział Biologii

Najmocniejsze doznania podczas mojego Erasmusowego wyjazdu związane są z drugim człowiekiem. Na zdjęciu uwieczniłam jedną z naszych górskich wypraw w okolicach Mont Blanc.

Julia Borówko, Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem

Moja fotografia przedstawia krajobraz wyspy Agistri, którą zwiedzałam razem z nowo poznaną na Erasmusie koleżanką. Jest poniekąd symboliczna, bo widać na niej też kota, a te zwierzęta są w Grecji niemal wszędzie.

Alicja Martela, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej

Jak patrzę na moją fotografię, to się wzruszam, bo przypomina mi o ostatniej kolacji podczas pobytu w Sewilli. Kilka osób z różnych zakątków świata spotyka się przy jednym stole i czuje, jakby znały się całe życie.

Julia Michałkiewicz, Wydział Neofilologii

Erasmus to okazja przyjrzenia się nieznanej kulturze z bliska i z zupełnie innej perspektywy.

Agnieszka Giranowska, Instytut Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich

Zdjęcie wykonałam w nieco hipsterskim miejscu w Tajpej. Zastosowana przeze mnie technika podwójnej ekspozycji symbolizuje trochę mozaikowość kultury tajwańskiej, której miałam okazję doświadczyć.

Magdalena Rydzewska, Wydział Neofilologii

Na mojej fotografii widać hiszpańską paradę karnawałową. Zauważyłam, iż tamtejsi ludzie są bardzo przywiązani do lokalnych tradycji, co widać adekwatnie w każdym momencie roku.

Zuzanna Stachura, Instytut Lingwistyki Stosowanej

Zobaczenie zorzy polarnej było moim marzeniem od dawna, więc wybór Islandii jako kierunku mojego wyjazdu Erasmusowego był dość prosty. Na zdjęciu widać moją pierwszą zorzę, sfotografowaną na wycieczce poza Rejkiawikiem.

Zofia Zarzyka, Instytut Komunikacji Specjalistycznej i Interkulturowej

27 lat programu Erasmus na UW

Erasmus+ to program Unii Europejskiej, za pomocą którego studenci, doktoranci i absolwenci mogą odbyć część studiów lub praktykę za granicą. Nauczyciele akademiccy mogą poprowadzić zajęcia w zagranicznych uczelniach partnerskich, a pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi odbyć szkolenia, podczas których mają możliwość zapoznania się m.in. z rozwiązaniami stosowanymi w innych instytucjach.

Program został utworzony przez Komisję Europejską w 1987 roku. Jego nazwa to akronim wyrazów EuRopean Community Action Scheme for the Mobility of University Students. Symbolicznie nawiązuje do renesansowego myśliciela – Erazma z Rotterdamu.

Polska dołączyła do programu Erasmus 1 marca 1998 roku, ale już w lutym 1997 roku Senat UW zdecydował o rozpoczęciu przygotowań do uczestnictwa w programie.

Pierwsi studenci (23 osoby) przyjechali na Uniwersytet w roku akademickim 1998/1999. Z UW wyjechało wtedy 176 studentów i 37 nauczycieli akademickich. Budżet projektu, który uczelnia otrzymała na organizację wymiany, wyniósł 442 tys. euro.

Od tego czasu uczelnia zrealizowała ponad 40 tys. wyjazdów i przyjazdów, przyznano stypendia o wartości ponad 60 mln euro oraz przyjęto około 10 tys. studentów z uczelni partnerskich.

Aktualnie UW współpracuje z około 600 uczelniami i podmiotami zagranicznymi oraz uczestniczy w kilkunastu międzynarodowych projektach wspierających rozwój innowacji i wymianę dobrych praktyk pomiędzy instytucjami szkolnictwa wyższego.

Dzięki programowi studenci i doktoranci UW mogą wyjechać zarówno do państw Unii Europejskiej i państw spoza UE, uczestniczących w programie, np. na Islandię czy do Turcji oraz do państw niestowarzyszonych z programem między innymi do Wielkiej Brytanii, Korei Południowej, Kanady, Indonezji czy na Tajwan.

W roku akademickim 2023/2024 udział w programie Erasmus+ (częściowe studia) wzięło udział 1 019 studentów i doktorantów UW.

Wykaz uczelni partnerskich znajduje się na stronie Biura Współpracy z Zagranicą UW.

Na stronie BWZ UW dostępne są również informacje na temat innych programów mobilnościowych.

Uczestnictwo w programie przyczynia się do wzrostu umiędzynarodowienia uczelni i jej widoczności międzynarodowej. Jest także podstawą współpracy ośmiu europejskich uniwersytetów Sojuszu 4EU+, którego UW jest członkiem. Więcej informacji na temat Sojuszu 4EU+ >>

Nagrody Komisji Europejskiej

Uniwersytet Warszawski jest jedną z uczelni europejskich, która wysyła największą liczbę studentów, a także kieruje programami o największych funduszach. Aktywny udział UW w programie Erasmus był kilkakrotnie nagradzany przez Komisję Europejską. Uczelnia otrzymała m.in. Złotego Erazma za największą liczbę mobilności oraz wpływ programu na zmiany instytucjonalne i wizerunek uczelni (2012), wyróżnienie za wzorcowe wdrożenie Karty Erasmus dla Szkolnictwa Wyższego – Erasmus Charter for Higher Education – ECHE (2016) oraz nagrodę specjalną za całokształt działań uczelni w ramach Projektów Mobilności oraz Partnerstw Strategicznych w latach 2014–2020 (2020). W 2023 roku Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji uhonorowała Uniwersytet Warszawski nagrodą specjalną za całokształt dokonań na rzecz edukacji.

Idź do oryginalnego materiału