Europosłowie pracują nad skuteczniejszą ochroną dzieci przed nadużyciami w sieci

raportcsr.pl 2 tygodni temu

Do 3 kwietnia 2026 roku w Unii Europejskiej obowiązują tymczasowe przepisy, które pozwalają platformom internetowym na dobrowolne wykrywanie i zgłaszanie materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci. Jednak czas na wprowadzenie trwałych regulacji się kurczy. W komisjach parlamentarnych realizowane są prace nad nowymi przepisami, które mają zwiększyć ochronę najmłodszych użytkowników internetu – informuje agencja Newseria.

Nowe przepisy konieczne dla skutecznej ochrony dzieci

Wrozmowie z agencją Newseria europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska podkreśla, iż zjawisko wykorzystywania dzieci w sieci przybiera na sile, a brak skutecznych regulacji może jedynie pogłębić problem. – Ten problem jest naprawdę bardzo duży. Istnieją choćby podręczniki dla pedofili, które stanowią instrukcję, jak zdobyć zaufanie dziecka i je wykorzystać. Dlatego musimy stanowczo działać na rzecz skutecznych regulacji chroniących najmłodszych w sieci – zaznacza Wiśniewska.

Dalsza część tekstu jest pod relacją filmową

Unijna strategia walki z przestępczością seksualną wobec dzieci

W ramach działań Unii Europejskiej przygotowywana jest nowelizacja dyrektywy dotyczącej prawa karnego w zakresie zwalczania wykorzystywania seksualnego dzieci. Projektowane regulacje mają:

  • poprawić skuteczność zwalczania przestępstw seksualnych wobec dzieci,
  • rozszerzyć definicję przestępstw,
  • wzmocnić mechanizmy ścigania i zapobiegania,
  • wprowadzić wsparcie dla ofiar.

Po raz pierwszy na poziomie europejskim penalizowana będzie również produkcja i posiadanie tzw. podręczników dla pedofilów.

Priorytet: bezpieczeństwo dzieci w sieci

Wiśniewska zwraca uwagę, iż to, co jest zakazane w świecie rzeczywistym, musi być zakazane także w internecie. – Niestety, problem wykorzystywania dzieci, w tym również dzieci migrantów, w Unii Europejskiej narasta. Czas zakończyć niekontrolowaną migrację, której ofiarami często padają najmłodsi. Potrzebujemy regulacji, które zwiększą świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń czyhających na dzieci w darknecie – podkreśla europosłanka.

Obowiązujące przepisy i potrzeba ich przedłużenia

Obecnie platformy internetowe mają możliwość dobrowolnego wykrywania i zgłaszania treści związanych z wykorzystywaniem dzieci. Parlament Europejski w ubiegłym roku przedłużył obowiązywanie tych przepisów do 3 kwietnia 2026 roku, jednak europosłowie podkreślają, iż konieczne jest szybkie wypracowanie trwałych ram prawnych.

– Nie ma bardziej podłych zbrodni niż te przeciwko niewinności dziecka. Musimy znaleźć równowagę między ochroną prywatności użytkowników internetu a skuteczną walką z przestępcami wykorzystującymi dzieci – mówi Wiśniewska.

Presja na przyspieszenie prac legislacyjnych

Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak apeluje o intensyfikację prac nad kluczowymi inicjatywami legislacyjnymi, w tym projektem rozporządzenia CSAM oraz nową dyrektywą. Jak wynika z badań Childlight – Global Child Safety Institute, rocznie ponad 300 mln dzieci na świecie pada ofiarą przemocy seksualnej w internecie. Jedno na osiem dzieci doświadczyło rozpowszechniania swojego nagiego wizerunku wbrew własnej woli.

Skuteczność działań w Polsce

Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski zaznacza, iż w Polsce w 2024 roku wykryto ponad siedem razy więcej treści dotyczących seksualnego wykorzystywania dzieci w sieci. Dane wskazują, iż 85 proc. ofiar to dzieci poniżej 13. roku życia, a 95 proc. to dziewczynki.

Dzięki międzynarodowej współpracy i nowoczesnym technologiom działania Dyżurnet.pl przynoszą realne efekty. Aż 90 proc. zgłoszonych treści jest usuwanych w ciągu 48 godzin, z czego 85 proc. w ciągu 24 godzin.

Źródło i cała informacja: Newseria Biznes

Idź do oryginalnego materiału