Reprezentantki i reprezentanci dziewięciu partnerskich uniwersytetów Europejskiego Sojuszu Uniwersyteckiego EPICUR przyjechali do Poznania. Podczas dwóch dni (7,8 listopada) w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, należącym do sieci, dyskutują o takich tematach jak: zrównoważony rozwój Konsorcjum oraz jego priorytety, strategia globalnej edukacji, ewaluacja zarządzania EPICUR łącznie z jego komitetami oraz finansowanie.
Spotkanie odbywa się także w 5 rocznicę założenia sojuszu. - Dokładnie 5 lat temu byliśmy wszyscy w Brukseli i rozpoczynaliśmy naszą przygodę, dziś (7 listopada), będzie urodzinowy tort - komentuje Prorektor ds. współpracy międzynarodowej prof. Rafał Witkowski. - Doszliśmy do momentu, w którym kilkadziesiąt osób na każdym uniwersytecie jest zaangażowanych w prace EPICURowe i pracę tych kilkudziesięciu osób na każdym uniwersytecie trzeba jakoś powiązać i zsynchronizować. Bardzo wiele rozwiązań już przetestowaliśmy i chcemy wybrać te, które są dla nas najkorzystniejsze, najbardziej owocne i na nich się skupić. Największym wyzwaniem jest dla nas stworzenie listy priorytetowych zadań. - dodaje Prorektor prof. Witkowski. Jego zdaniem te istotne zadania to rozwój oferty edukacyjnej i wspólne badania.
Wśród tematów spotkania pojawi się też dyskusja nad rozszerzeniem EPICURa a także rozmowa o tym jaką formę prawną sojusz powinien przyjąć w przyszłości.
Konsorcjum EPICUR zostało powołane w 2019 roku. Zrzesza dziewięć uniwersytetów europejskich. Jego nadrzędnym celem jest intensyfikacja współpracy pomiędzy europejskimi uniwersytetami w niemal wszystkich dziedzinach życia akademickiego, przy jednoczesnym poszanowaniu różnorodności językowej i kulturowej poszczególnych państw i regionów. Do EPICURA należą: Uniwersytet w Strasburgu (UNISTRA) - lider, Uniwersytet Arystotelesa w Salonikach (AUTh), Uniwersytet Południowej Danii (SDU), Uniwersytet w Amsterdamie (UvA), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (AMU), Uniwersytet Górnej Alzacji (UHA), Instytut Technologiczny w Karlsruhe (KIT), Uniwersytet Przyrodniczy we Wiedniu (BOKU), Uniwersytet Alberta Ludwika we Fryburgu (UFR).
Fot. Przemysław Stanula