Na cykl nauki składają się mniej i bardziej intensywne okresy. Po letnich wakacjach uczniowie podstawówek oraz szkół ponadpodstawowych z utęsknieniem wypatrują świąt Bożego Narodzenia, a później dwutygodniowych ferii. Kiedy są ferie zimowe 2025? Sprawdź z nami harmonogram dla wszystkich z województw.
REKLAMA
Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach
Kiedy ferie zimowe 2025 i kto o tym decyduje?
Informację na temat terminów ferii ogłasza minister edukacji, ostateczną decyzję poprzedzają konsultacje z wojewodami i kuratorami oświaty. To ważna wiadomość zarówno dla dzieci jak i rodziców.
Kalendarz ferii zimowych 2025 - I tura
Jako pierwsi ferie w 2025 roku będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Ich wypoczynek potrwa od 20 stycznia do 2 lutego.
Kiedy są ferie zimowe? II tura
Następne w kolejności są dzieci z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Ich ferie zimowe potrwają od 27 stycznia do 9 lutego.
Ferie zimowe 2025. III tura
Na początku lutego wolne zawita do województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ferie uczniów w tych regionach Polski zaczną się 3, a zakończą 16 lutego.
Kiedy ferie zimowe 2025? IV tura
Jako ostatnie wypoczywać będą dzieci z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Termin ferii zimowych w tych regionach to 17 lutego - 2 marca.
Podczas ferii zimowych najważniejsze jest bezpieczeństwo
Bez względu na rodzaj i miejsce wypoczynku nie można zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Oto kilka konkretnych wskazówek dla dzieci i dorosłych:
Ubranie powinno być dopasowane do pogody. Na dłuższy spacer warto zabrać ze sobą termos.
Na sanki wybieramy miejsce z dala od ulicy.
Przed zjazdem sprawdzamy trasę, upewniamy się, czy po drodze nie spotkają nas niemiłe niespodzianki jak konar drzewa czy betonowy kosz na śmieci. Zagrożeniem może być choćby ławka.
W drodze powrotnej na szczyt nie przecinamy toru innym użytkownikom.
Przed zjazdem sprawdzamy, czy wybrany sprzęt do zjazdów jest sprawny technicznie (co w praktyce oznacza brak wystających czy złamanych elementów).
Podczas zabawy warto patrzmy co jakiś czas w górę i unikajmy miejsc ze zwisającymi soplami lodu.
Podczas zabawy śnieżkami nie lepmy kul z ubitego, ciężkiego śniegu lub - co gorsza - z jakimś twardym przedmiotem w środku.
Nie rzucamy śnieżkami w przejeżdżające samochody, grozi to wypadkiem.
Na łyżwy wybieramy tylko profesjonalnie przygotowane lodowiska. Omijamy skute lodem rzeki i jeziora.
Nie organizujemy kuligu z udziałem samochodu.
Podczas zabawy nie zapominamy o cennych przedmiotach, które trzymamy przy sobie lub oddajemy do depozytu.