Podczas drugiego dnia festiwalu 3 x Różewicz rozstrzygnięto III Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Tadeusza Różewicza.
W sali kameralnej MDK w sobotę, 7 października odbyły się przesłuchania w konkursie recytatorskim o zasięgu ogólnopolskim, w którym uczestnicy zaprezentowali jeden wiersz i fragment prozy Tadeusza Różewicza. Czas prezentacji nie mógł przekroczyć 10 minut.
Jury oceniało dobór repertuaru (uwzględniając wartości literackie tekstów oraz dostosowanie ich do wieku i możliwości recytatora), interpretację utworów, kulturę słowa oraz ogólny wyraz artystyczny.
Wyniki III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. Tadeusza Różewicza.
Jury w składzie: Anita Pawlak Zygma, Julia Mika, Mateusz Więcławek, postanowiła przyznać nagrody w następujących kategoriach:
W kategorii szkół ponadpodstawowych (23 recytatorów):
- miejsce – Alex Karczewskiej z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie, przygotowanej przez Magdalenę Karczewską;
- miejsce ex aeuqo – Annie Gębicz z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przygotowanej przez Annę Pędziwiatr i Natalii Ciemniewskiej z I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przygotowanej przez Aleksandrę Kędrę;
- miejsce ex aeuqo – Mai Kantorosińskiej z Radomska, przygotowanej przez Julię Waligórę i Brajanowi Uptasowi z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Bujnach, przygotowanemu przez Julitę Furczyńską.
Wyróżnienia otrzymali:
- Aleksandra Walicka z Zespołu Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Radomsku, przygotowana przez Danutę Jasińską.
- Julia Paradowska z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, przygotowana przez Agatę Andrzejewską.
- Maria Wieruszewska z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, przygotowana przez Agatę Andrzejewską.
- Kamila Fijołek z Radomska, przygotowany przez Julię Waligórę.
- Wiktoria Ozga z I Liceum Ogólnokształcącego, przygotowana przez Martę Kurek.
- Karolina Rajtar z III Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przygotowana przez Anetę Owczarek.
- Natalia Domińczyk z I Liceum Ogólnokształcącego, przygotowana przez Annę Pędziwiatr.
- Maja Sadziak z III Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku, przygotowana przez Mirosławę Choróbską.
- Faustyna Telus z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, przygotowana przez Agatę Andrzejewską.
W kategorii szkół podstawowych kl. VII – VIII (4 recytatorów):
- miejsce – Julii Adamowicz z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Radomsku przygotowanej przez Monikę Małachowską;
- miejsce – Aleksandrze Kowalczyk z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Radomsku przygotowanej przez Dagmarę Mróz – Motyl;
- miejsce – komisja nie przyznała.
Wyróżnienia otrzymały:
- Lena Misztalska z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 6 w Radomsku, przygotowana przez Żanetę Śliwiok.
- Maja Kałdońska z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 8 w Radomsku, przygotowana przez Agnieszkę Wtorkowska.
W kategorii dorośli recytatorzy (2 recytatorów):
- miejsce – Komisja nie przyznała
- miejsce – Komisja nie przyznała
- miejsce – Komisja nie przyznała
Wyróżnienia otrzymały:
- Anna Stolarczyk z Radomska.
- Joanna Zaremba z Miejskiego Domu Kultury w Opocznie, przygotowana przez Agatę Andrzejewską.
Co jeszcze zaplanowano w festiwalowym progamie?
W niedzielę organizatorzy zapraszają na grę miejską. Nad zagadkami dotyczącymi życia braci Różewiczów pracują instruktorki Marta Renik i Joanna Dudek.
Gra to innowacyjne podejście do edukacji kulturalnej. Poprzez rozwiązywanie zagadek i wykonywanie zadań, uczestnicy nie tylko zdobywają wiedzę, ale także angażują swoje umysły w aktywne myślenie. To idealna forma na rozwijanie kreatywności i logicznego myślenia.
Uczestnicy muszą korzystać z wiedzy z różnych dziedzin, aby skutecznie rozwiązywać zadania. To również okazja do nawiązania nowych znajomości i współpracy w zespołach. To nie tylko nauka, ale również odkrywanie historii nieznanych miejsc, które są często niedoceniane w codziennym życiu.
Gra Miejska „Miasto Różewiczów” to wyjątkowa okazja do połączenia rozrywki i edukacji kulturalnej. To próba przypomnienia o wartościach kulturowych i artystycznych naszego miasta oraz odkrywania historii, która tkwi tuż obok nas. Rozpoczęcie gry o godz. 10.
Wieczorem w MDK zagości poezja. Na początek (godz. 17) spotkanie z Michałem Wiktorem Krzemińskim, laureatem XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza. Później rozmowa z Edytą Jachowicz – Bąk, którą w ubiegłym roku wyróżniono za cykl wierszy „Opowieści starego kredensu”.
A w poniedziałek (9 października, godz. 19)„creme de la crème” – prapremiera spektaklu „Kartoteka” w reż. Rolfa Alme. Norweski reżyser, tym razem pracuje z aktorami Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi. Data spektaklu oczywiście nieprzypadkowa. 9 października to urodziny Tadeusza Różewicza. Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcami.
Portal Puls Radomska jest patronem medialnym festiwalu.