Finał 4. edycji Rankingu Szkół LGBT. Oto 10 prawdziwych szkół zaufania!

natemat.pl 1 tydzień temu
Fundacja GrowSPACE zrealizowała czwartą już edycję Rankingu Szkół Przyjaznych osobom LGBTQ+! Pierwszy raz jednak przyznanie "Tarcz Zaufania" 10. najlepszym szkołom zorganizowano w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Aż 20 tys. uczniów, rodziców i nauczycieli oceniło placówki w całej Polsce pod kątem otwartości i bezpieczeństwa. Wydarzenie odbywa się m.in. pod patronatem medialnym redakcji naTemat!


Od 4 lat, każdego roku uczniowie z całej Polski oceniają swoje szkoły pod kątem bezpieczeństwa nie tylko dla osób LGBTQ+, ale także dla całej społeczności uczniowskiej.

W ten oto sposób Fundacja GrowSPACE wyłania 10 najbardziej polecanych placówek i umieszcza je na szczycie Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+. Finał tegorocznej edycji odbył się w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Finał 4. edycji Rankingu Szkół LGBT. Oto 10 prawdziwych szkół zaufania!


Tam Aleksandra Stube, Mateusz Trzaska oraz Dominik Kuc wraz z wiceministrą edukacji, Pauliną Piechną-Więckiewicz podpisali "Tarcze Zaufania", które trafią do 10 najlepszych placówek.

– Prezentujemy szkoły, z których należy brać przykład. Cieszymy się, iż wzorami do naśladowania są placówki od Warszawy po Boguchwałę. Bo bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne jest standardem, a nie przywilejem – mówi w rozmowie z naTemat Mateusz Trzaska, współkoordynator Rankingu.

Oto wyniki 4. Rankingu Szkół Przyjaznych Osobom LGBT:


"Bednarska" – I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji,

XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego,

III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zabrzu,

Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące.

Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące "Cogito" w Żywcu,

II Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego,

IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Szczanieckiej,

I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Olsztynie,

Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Opolu,

Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr. 1 "SOS".


– Jako Fundacja możemy być dumni z naszego wkładu w budowanie poczucia bezpieczeństwa. Sam Ranking jest jednym z narzędzi wspierających walkę z przemocą/budowanie szkół zaufania, ponieważ kreuje pozytywną rywalizację między szkołami o to, kto stworzy najbezpieczniejszą przestrzeń – dodaje Aleksandra Stube z Fundacji GrowSpace.



Warto podkreślić, iż aż 55 proc. oddanych głosów dotyczyło szkół spoza największych miast. Jako "tęczowe" oceniono również placówki z mniejszych miejscowości takich jak: Boguchwała, Żywiec, Zabrze, Kędzierzyn-Koźle, Konin, Kalisz, Słupsk, Chojnice, Legnica, Człuchów, Rumia, Puck.

Ranking Szkół Przyjaznych Osobom LGBTQ+. Poruszające dane o przemocy


Kilkanaście tysięcy uczniów oceniając szkoły, wzięło też udział w badaniu, w którym odpowiedziała na pytania dotyczące sytuacji w placówce. Fundacja GrowSPACE zwróciła uwagę, iż w systemie edukacji wciąż jest wiele do zrobienia.

Okazuje się, iż kilka ponad 50 proc. uczestników badania deklaruje, iż atmosfera w szkole jest dobra. Z kolei 32 proc. zadeklarowało, iż nie mają choćby jednej osoby, na którą mogą liczyć w szkole.

41 proc. uczestników badania wie o osobach w swojej szkole, które doświadczyły przemocy psychicznej ze względu na orientację. 49 proc. uczestników badania zna uczniów, którzy doświadczyli przemocy psychicznej z innych względów.

Z kolei 28 proc. uczestników badania wie o osobach, które doświadczyły przemocy fizycznej ze względu na orientację. 27 proc. uczestników badania doświadczyło przemocy fizycznej z innych względów.

Idź do oryginalnego materiału