Finał Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego “Szlak armii gen. Władysława Andersa”.

pinczow.com 1 tydzień temu
W czwartek 18 kwietnia w siedzibie pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach odbył się etap finałowy Powiatowego Konkursu Historyczno-Czytelniczego “Szlak armii gen. Władysława Andersa”. Do konkursu przystąpiło 10 szkół podstawowych z terenu powiatu pińczowskiego z ogólnej liczby 17 placówek funkcjonujących w systemie 8-klasowym (59 %). Ogółem we wspomnianych szkołach w rywalizacji na etapie szkolnym wzięło udział aż 66 uczniów z klas V-VIII.
Do finału z każdej szkoły wiejskiej kwalifikował się jeden uczeń, natomiast ze szkół pińczowskich, ze względu na znacznie większą liczbę uczniów – po dwóch uczestników.
Obowiązujące na konkursie treści były częściowo zbieżne a częściowo wykraczały poza zakres programu nauczania realizowanego na poziomie szkoły podstawowej. Oprócz tekstu opracowanego przez organizatorów ? pracowników Filii PBW w Pińczowie – finaliści musieli także zapoznać się z treścią artykułu z czasopisma historycznego “Mówią Wieki”.
Finał został przeprowadzony w formie pisemnej. Oceny schematy odpowiedzi dokonywała komisja w składzie: Marcin Salamon (nauczyciel-bibliotekarz Filii PBW w Pińczowie, nauczyciel historii z długoletnim stażem), Marta Trela (nauczyciel-bibliotekarz z PBW w Kielcach, mgr historii) oraz Robert Karpiński (kierownik Filii PBW w Pińczowie, prywatnie wielki pasjonat historii).
Zwyciężczynią konkursu została siódmoklasistka ze Szkoły Podstawowej w Złotej Anna Rasińska (zdobyła 45,5 pkt na 46 możliwych). Tuż za nią uplasowała się Lena Wleciał ze SP w Kijach (44,5 pkt). Trzecie i czwarte miejsce ex aequo zajęli: Bartosz Sasiński (SP w Górach) i Szymon Kałuża (SP w Kozubowie), którzy zdobyli 42 pkt. Piątą lokatę zajął Wiktor Zaręba (SP w Stępocicach) zdobywając 41 pkt.
Warto zaznaczyć, iż Anna Rasińska wygrała drugi z rzędu konkurs historyczny organizowany przez Filię PBW w Pińczowie. Jesienią 2023 r. zdobyła palmę pierwszeństwa w konkursie pod nazwą “Konflikt polsko-krzyżacki w okresie od XIV do XVI wieku”.

Finał konkursu był zwieńczeniem kilkutygodniowego przedsięwzięcia. Obok przygotowań uczniów do eliminacji szkolnych i etapu finałowego obejmowało ono także kilkanaście dwugodzinnych lekcji historyczno-bibliotecznych dotyczących tematu konkursu, połączonych z prezentacją multimedialną własnego autorstwa i mini-wystawą publikacji na wspomniany temat. Lekcje przeprowadził nauczyciel-bibliotekarz a zarazem historyk Marcin Salamon. Odbyły się one w szkołach podstawowych w Michalowie, Kijach, Złotej, Sędowicach, Górach, Węchadłowie, Bogucicach, Zagości, Stępocicach, Młodzawach i w Szkole Podstawowej nr 1 w Pińczowie. W najbliższych tygodniach planowane są lekcje w kolejnych placówkach. Są one prowadzone w ramach upamiętnienia 80. rocznicy zwycięskiej bitwy pod Monte Cassino. We wspomnianych zajęciach do tej pory uczestniczyło 257 uczniów i nauczycieli.
Laureaci konkursu:
1. Anna Rasińska (SP w Złotej ? klasa VII) ? 45,5 pkt,
2. Lena Wleciał (SP w Kijach ? klasa VII) ? 44,5 pkt,
3-4. Bartosz Sasiński (SP w Górach ? klasa VII) ? 42 pkt.,
3-4. Szymon Kałuża (SP w Kozubowie ? klasa VII) ? 42 pkt.,
5. Wiktor Zaręba (SP w Stępocicach ? klasa VIII) ? 41 pkt.
Pozostali finaliści (kolejność alfabetyczna):
? Katarzyna Adamczyk (SP nr 1 w Pińczowie ? klasa VII),
? Kinga Fatyga (SP nr 1 w Pińczowie ? klasa VII),
? Kamil Kowalski (SP w Młodzawach ? klasa VIII),
? Maja Majcher (SP w Bogucicach ? klasa VII),
? Mateusz Śliwa (SP w Michałowie ? klasa VI)
Uczestnicy, którzy zajęli miejsca I-V zostali uhonorowani nagrodami książkowymi o tematyce historycznej ufundowanymi przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Kielcach. Wszyscy finaliści otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Nauczyciele-bibliotekarze PBW w Kielcach: Robert Karpiński, Marcin Salamon i Marta Trela składają podziękowania wszystkim nauczycielom za udział ich uczniów w konkursie, zaangażowanie w ich przygotowanie i dotychczasową współpracę. Składamy podziękowania paniom: Agnieszce Guzikowskiej (SP nr 1 w Pińczowie) i Agnieszce Pasternak (SP nr 1 w Pińczowie i SP w Bogucicach), Grażynie Zachariasz (SP w Złotej), Beacie Janiszewskiej (SP w Stępocicach), Jolancie Pikus (SP w Michałowie) i Agnieszce Śliwie (SP w Górach). Dziękujemy także panom: Bogdanowi Skrobiszowi (SP w Kijach), Marcinowi Strączkowi (SP w Kozubowie) i Sylwestrowi Walaskowi (SP w Młodzawach).
Gratulujemy wszystkim uczniom biorącym udział w konkursie, zarówno na etapie szkolnym jak i w finale. Życzymy dalszego rozwijania pasji i zainteresowań oraz kolejnych sukcesów.
Składamy także podziękowania dyrektorowi Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach panu Sylwestrowi Kasprzykowi za wsparcie w organizacji konkursu.
Dziękujemy również dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Pińczowie p. Agnieszce Kucybale za udostępnienie czytelni, w której nauczyciele i rodzice mogli miło spędzić czas w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursu.

Idź do oryginalnego materiału