„Gaudeamu igitur” wybrzmiał w Akademii Zamojskiej

skafander.info 1 dzień temu

8 października br. odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Akademii Zamojskiej. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele parlamentu RP, władz samorządu terytorialnego, służb mundurowych, środowiska lokalnego oraz władze rektorskie, Senat Akademii Zamojskiej i wspólnota akademicka wraz ze studentami Uczelni. Inauguracja ta była szczególna ponieważ rozpoczyna cykl obchodów 430-lecia powstania Akademii Zamojskiej, założonej przez kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego.

Inaugurację roku akademickiego rozpoczęto uroczystą Mszą św. w Kościele Rektoralnym pw. św. Katarzyny w Zamościu, którą odprawił duszpasterz akademicki ks. Marek Żur. O oprawę muzyczną mszy zadbał chór studencki Akademii Zamojskiej. Następnie główne uroczystości inauguracyjne odbyły się na dziedzińcu historycznej Akademii Zamojskiej, której współczesna uczelnia jest kontynuatorką.

Więź z ideą, jaka przyświecała założycielowi miasta i Akademii, Janowi Zamoyskiemu podkreślał rektor współczesnej Akademii Zamojskiej.

– Akademia Zamojska na przełomie XVI i XVII wieku stanowiła jeden z najważniejszych ośrodków edukacyjnych w Polsce. Według zamysłu Jana Zamoyskiego, Akademia Zamojska miała być „szkołą obywatelską”, której celem było przygotowanie młodzieży do służby na rzecz Rzeczypospolitej. W akcie fundacyjnym z 5 lipca 1600 roku znalazły się słynne słowa: „Takie są rzeczpospolite, jakie ich młodzieży chowanie…”. (…) Dziś w Akademii Zamojskiej dumnie nawiązujemy do jej tradycji, kontynuując misję kształcenia młodych ludzi i rozwijania nauki, rozwoju naszej polskiej kultury. Wierzę, iż przed nami stoją nowe wyzwania, ale i ogromne możliwości. Dziś, u progu nowego roku akademickiego, chcemy nie tylko wspominać przeszłość, ale z nadzieją patrzeć w przyszłość. Bo przecież Akademia Zamojska to nie tylko mury i historia – to żywi ludzie, ich pasje, ambicje i marzenia– mówił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ.

Do tej tradycji nawiązywali również kolejni mówcy: Rafał Farion, dyrektor zamojskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego – reprezentujący wojewodę lubelskiego Krzysztofa Komorskiego, radny Krzysztof Gałaszkiewicz – reprezentujący Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz Jacek Bełz reprezentujący prezydenta Zamościa Rafała Zwolaka. Co warto podkreślić w wydarzeniu uczestniczyli potomkowie założyciela miasta: były prezydent Zamościa Marcin Zamoyski oraz Jadwiga „Inka” Zamoyska.

W uroczystej immatrykulacji, czyli ślubowaniu studentów I roku i przyjęcie ich w poczet społeczności akademickiej udział wzięli przedstawiciele kierunków studiów na Akademii Zamojskiej: bezpieczeństwo narodowe, filologia angielska, finanse i rachunkowość, fizjoterapia, informatyka, logistyka, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, pielęgniarstwo, prawo, ratownictwo medyczne, rynek sztuki i zarządzanie w kulturze, turystyka i rekreacja.

Po immatrykulacji do studentów pierwszego roku studiów zwróciła się przewodnicząca Rady Samorządu Studenckiego AZ Wiktoria Puzio, która pogratulowała młodszym kolegom decyzji o studiowaniu i wyboru Uczelni.

W naszej Uczelni nie jesteś jedynie „numerkiem na liście”, który widnieje na legitymacji i dokumentach – jesteś KIMŚ, kto posiada nie tylko imię i nazwisko, ale także własną historię.. Każdy z nas jest traktowany indywidualnie. W Akademii Zamojskiej cenimy sobie szacunek i wyrozumiałość – mówiła Wiktoria Puzio.

Wykład inauguracyjny pt. „Rzeczpospolita Polska jako dobro wspólne obywateli” wygłosił prof. dr hab. Mirosław Granat z Instytutu Prawa AZ, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Ważnym punktem wydarzenia było wręczenie Lauru Zasłużony dla Akademii Zamojskiej. Otrzymał go prof. dr hab. Waldemar Martyn – pierwszy rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Szymona Szymonowica, która dała początek odrodzeniu się Akademii Zamojskiej. Uroczystości ubogacił występ Chóru Ziemi Zamojskiej „Contra”.

W roku akademickim 2024/25 w AZ studia rozpoczęło ponad pół tysiąca studentów pierwszego roku studiów magisterskich, licencjackich i inżynierskich. Łącznie w Akademii Zamojskiej kształci się ponad 1200 studentów.

Idź do oryginalnego materiału