Gliwice: Są najlepsi w algorytmach i łamaniu kodów

iknurow.pl 3 tygodni temu

Studenci Politechniki Śląskiej i uczniowie gliwickich techników święcą triumfy w konkursach programistycznych. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Data Science z Politechniki Śląskiej zwyciężyli w kategorii Quantum AI podczas największego 24-godzinnego hackathonu w Europie – HackYeah 2024, który odbył się pod koniec września w krakowskiej Tauron Arenie.

W zmaganiach wzięło udział ponad 2600 uczestników. Studencki zespół w składzie Joanna Wiekiera, Martyna Żur, Katarzyna Rakoczy, Weronika Wołowczyk i Krzysztof Gumiński, wywalczył pierwsze miejsce, prezentując projekt edukacyjny dotyczący algorytmów sztucznej inteligencji na komputerach kwantowych.

Jak wyjaśniała Joanna Wiekiera, zespół miał za zadanie opracować materiały edukacyjne, w tym zaimplementować modele działające na komputerach kwantowych. Efektem ich pracy była strona internetowa z poradnikiem, porównaniem algorytmów AI i QAI oraz „placem zabaw” dla osób, które chciały samodzielnie przetestować proponowane algorytmy.

Miesiąc później studenci oraz uczniowie z gliwickich techników Technikum nr 1 w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych i Technikum nr 3 w Zespole Szkół Łączności rywalizowali w konkursie CyberŚląskie CTF, który towarzyszył konferencji „CyberŚląskie”. Konkurs w formule Capture the Flag obejmował zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem, inżynierią wsteczną oraz kryptografią. Zwycięzców nagradzali Prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka, rektor Politechniki Śląskiej prof. Marek Pawełczyk oraz wiceminister cyfryzacji Michał Gramatyka.

W kategorii „uczniowie” 3. miejsce zajęli Bartosz Geodecki, Dawid Zyś i Kacper Trzop z Technikum nr 1, drużyna 1p22geo. Drugie miejsce zdobyli Krzysztof Kijas i Jakub Szymański z Technikum nr 3. Z kolei pierwsze miejsce przypadło drużynie „dobra” z Technikum nr 1, w skład której wchodzili Tymoteusz Chmura, Marcin Woźniak i Szymon Siemionka.

W kategorii „studenci” wyróżnienie otrzymał Tomasz Nal, a na 3. miejscu uplasował się Józef Młynarczyk. Dawid Pągowski zajął 2. miejsce, a tytuł studenckiego mistrza CTF zdobył Aleksander Błażelonis. Konkursy HackYeah i CyberŚląskie CTF były doskonałą okazją do promowania kreatywności i umiejętności programistycznych młodych talentów, a także potwierdzeniem wysokiego poziomu kształcenia na Politechnice Śląskiej i w gliwickich szkołach technicznych.

Info: UM Gliwice

Idź do oryginalnego materiału