Głos w kryzysie. Uniwersytet Zielonogórski organizuje konferencję logopedyczną [WIDEO]

wzielonej.pl 1 tydzień temu

Czy nasza mowa ulega pogorszeniu? Zdaniem specjalistów – zdecydowanie tak. Coraz więcej problemów sprawia nam nie tylko poprawna artykulacja dźwięków, ale też dykcja, gramatyka czy ogólna dbałość o język.

– Stan mowy Polaków budzi obawy – podkreśla prof. Anita Famuła-Jurczak z Zakładu Podstaw Pedagogiki i Logopedii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Mówimy coraz gorzej, coraz bardziej niedbale. Zauważamy coraz większe wady wymowy, ale też złą kondycję naszego głosu, związaną m.in. z tym, iż niewłaściwie wykorzystujemy ten nasz aparat artykulacyjny. Badania, które prowadził pan dr Hryniewicz, dotyczące kondycji głosu wśród nauczycieli, wykazały, iż to to nie dbamy.

Problem nie dotyczy jednak wyłącznie nauczycieli. Coraz częściej złe wzorce mowy przekazywane są również w przestrzeni medialnej.

Z okazji Światowego Dnia Głosu na Uniwersytecie Zielonogórskim odbędzie się konferencja logopedyczna „Głos w sprawie głosu”.

Dr n. med. Bartosz Kudliński wygłosi temat “Bezgłos, sen, mara.”. Brzmi to dość tajemniczo, zważając na fakt, iż prelegent jest anestezjologiem, myślę iż to będzie interesujący wykład i interesujący temat. Będzie również dr Barbara Tritt, która powie nam o tym, jak wykorzystać nasze całe ciało w momencie, kiedy posługujemy się głosem. Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy, to jest to, iż nie wykorzystujemy przepony. Pani doktor pokaże nam, jak to zrobić.

Zapowiadali dr Grzegorz Hryniewicz z Zielonogórskiego Ośrodka Logopedii i Terapii i prof. Anita Famuła-Jurczak. Konferencja odbędzie się 16 kwietnia w Bibliotece Uniwersyteckiej. Szczegóły zapisów znajdziecie na stronie uczelni.

mat. organizatorów
Idź do oryginalnego materiału