Urząd Miejski w Gdańsku ponownie wychodzi do studentów – dosłownie. Przez trzy dni na kampusach trzech największych gdańskich uczelni działa mobilny punkt Urzędu Miejskiego. To realna pomoc dla tych, którzy chcą zagłosować w nadchodzących wyborach, ale na co dzień mieszkają poza Gdańskiem. Pracownicy urzędu są dostępni na miejscu i pomagają we wszystkich formalnościach.
Mobilny punkt to odpowiedź na potrzeby młodych mieszkańców Gdańska – zwłaszcza tych, którzy studiują tu, ale nie są tu zameldowani na stałe. W punkcie można m.in. dopisać się do spisu wyborców, złożyć wniosek o zaświadczenie do głosowania lub uzyskać pomoc w formalnościach online. Akcja potrwa trzy dni:
- 6 maja (wtorek) – Gdański Uniwersytet Medyczny, 9.00 – 13.00
- 7 maja (środa) – Politechnika Gdańska, godz. 9.00–13.00
- 8 maja (czwartek) – Uniwersytet Gdański, godz. 9.00–13.00
– Bardzo dziękuję władzom trzech największych gdańskich uczelni za otwartość i współpracę – już po raz kolejny wspólnie docieramy do studentów z informacją, jak ważne jest uczestnictwo w wyborach. Dzięki mobilnym punktom na kampusach każdy może złożyć wniosek o zaświadczenie o prawie do głosowania i uzyskać wszelkie niezbędne informacje – również na temat procedur online. Chcemy być jak najbliżej młodych ludzi, by nikt nie mógł powiedzieć, iż ‘nie zdążył’ albo ‘nie wiedział’ – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Nasza kampania Nie śpij, bo Cię przegłosują, doceniona także na arenie europejskiej, ma jeden cel: pobudzić obywatelską odpowiedzialność i zachęcić do działania. Marzymy o kolejnej rekordowej frekwencji. Wierzę, iż gdańscy studenci, którzy są integralną częścią naszego miasta, nie zawiodą – przede wszystkim siebie i swojej przyszłości – i aktywnie wezmą udział w wyborach 18 maja oraz – jeżeli będzie druga tura – 1 czerwca.
Przypominamy, iż na zmianę miejsca głosowania lub pobranie zaświadczenia jest czas do czwartku, 15 maja. Można to zrobić zarówno osobiście w punkcie mobilnym, jak i online przez gov.pl.
Studenci na wybory
Do wzięcia udziału w wyborach zachęcają nie tylko władze Gdańska, ale też władze uczelni.
– Kto, jak nie Gdański Uniwersytet Medyczny, potrafi mówić o zdrowiu? A przecież zdrowa demokracja to taka, która bije w rytmie wyborów – to one wyznaczają jej puls i tętno. Uczelnie to społeczeństwa w pigułce. My, rektorzy, zostaliśmy wybrani demokratycznie przez nasze akademickie wspólnoty – to dla nas nie tylko zaszczyt, ale i zobowiązanie, by dawać przykład obywatelskiego zaangażowania – mówił prof. Michał Markuszewski, rektor GUMed. – Hasło Nie śpij, bo Cię przegłosują pamiętam jeszcze z 1989 roku – jako nastolatek, nie mogąc jeszcze głosować, uczestniczyłem w akcjach informacyjnych i czułem, jak ważne są wybory. Dziś z tym większym przekonaniem zachęcam studentów, by nie zaniedbali tego prawa i obowiązku. jeżeli nie możecie głosować w miejscu zameldowania – skorzystajcie z zaświadczeń. Demokracja żyje tylko wtedy, gdy my bierzemy w niej aktywny udział.
Do profrekwencyjnej akcji Urzędu Miejskiego włączyły się również prorektorki Politechniki Gdańskiej oraz Uniwersytetu Gdańskiego
– Dla mnie te wybory prezydenckie mają szczególne znaczenie – dokładnie 35 lat temu, jako studentka, po raz pierwszy głosowałam w wolnych wyborach prezydenckich. To było dla mnie naturalne: mam prawo, więc głosuję. Dziś, jako prorektor ds. studenckich, z tym przekonaniem zachęcam was do tego samego. Jeden głos ma znaczenie – jestem matematyczką i wiem, iż jeden plus jeden może dać tysiące, jeżeli każdy się zaangażuje – mówiła prof. Barbara Wikieł, prorektorka ds. studenckich PG. – Na Politechnice Gdańskiej stworzyliśmy dla was dwa punkty głosowania w akademikach – by było łatwiej, bliżej, wygodniej. Sama przeszłam procedurę uzyskania zaświadczenia o prawie do głosowania – to naprawdę proste. Głosowanie to wasze prawo, ale i przywilej. Skorzystajcie z niego – decydujcie o przyszłości, także swojej.
– Przed nami najważniejszy egzamin tego roku: ten z odpowiedzialności obywatelskiej. Są nimi wybory prezydenckie – mówi dr hab. Urszula Patocka-Sigłowy, prof. UG, prorektorka ds. studenckich Uniwersytetu Gdańskiego. – Każdy test to weryfikacja wiedzy, umiejętności i determinacji. Wierzę głęboko, iż społeczność akademicka zda go celująco. W tym egzaminie nie ma poprawki, nie będzie „warunku” – tu liczy się każdy głos. Nie pozwólcie, by ktoś zdecydował za was i spotykając się przy urnach pokażmy, iż to właśnie my, świadomi, młodzi, odpowiedzialni, potrafimy bić rekordy frekwencji.
Do inicjatyw włączają się również sami studenci. Podczas inauguracji mobilnego punktu na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym obecna była przedstawicielka samorządu studenckiego:
– Gdy kilka lat temu po raz pierwszy mogłam wziąć udział w wyborach, nie tylko towarzysząc mamie, ale oddając swój głos jako pełnoprawna obywatelka, towarzyszyła mi ogromna euforia i duma. Niestety, nie wszyscy moi rówieśnicy wtedy podzielali ten entuzjazm. Wielu mówiło: „To bez sensu, mój głos nic nie zmieni”. Mam nadzieję, iż dziś wszyscy już rozumiemy, jak wielkie znaczenie ma każdy głos. To wyraz naszej troski o przyszłość, zaangażowania i świadomości obywatelskiej – mówi Klaudia Łyszkiewicz, przewodnicząca Uczelnianego Samorządu Studenckiego GUMed. – Wierzę, iż te wartości są bliskie całemu środowisku akademickiemu. 18 maja spotkajmy się przy urnach wyborczych i zagłosujmy na swoją przyszłość. Bo to my będziemy ponosić konsekwencje dzisiejszych decyzji. Nie bądźmy obojętni i nie pozwólmy, by ktoś zdecydował za nas. Każdy głos ma znaczenie – i ten Twój też.
Dodatkowo, by jeszcze bardziej ułatwić udział w wyborach, w domach studenckich uruchomione zostaną obwodowe komisje wyborcze:
- GUMed – Społeczny Dom Studenta, przy ul. Dębowa 7
- Politechnika Gdańska – DS nr 3 (ul. Do Studzienki 32) i DS nr 8 (ul. Wyspiańskiego 5A)
- Uniwersytet Gdański – ogólnodostępny lokal wyborczy, przy ul. Bażyńskiego
Studenci, którzy 18 maja będą w Gdańsku, mogą do 15 maja:
- zmienić miejsce głosowania – osobiście lub przez gov.pl,
- pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania (dające możliwość głosowania w dowolnym miejscu w Polsce lub za granicą).
– Jako osoba, która na co dzień pracuje ze studentami, doskonale wiem, jak wiele nowości czeka was po przyjeździe do Trójmiasta – nowe miejsce, nowe obowiązki, nowa codzienność. Ale jedna rzecz jest naprawdę prosta: udział w wyborach – mówi Anna Golędzinowska, Radna Miasta Gdańska. – To wasz przywilej, ale – zaryzykuję – także obowiązek. Nie dajcie się przegłosować. Głosowanie to kilka minut, a może zdecydować o waszej przyszłości. Korzystajcie z aplikacji, z mobilnych punktów – ważne, żebyście skorzystali ze swojego prawa.
Nie śpij, bo Cię przegłosują
Akcja jest częścią kampanii „Nie śpij, bo Cię przegłosują”, która zdobyła nagrodę Eurocities 2024 w kategorii „Kreatywne kampanie wyborcze: mobilizacja obywateli”, pokonując m.in. Zurych i Rotterdam. Symboliczny budzik – znak kampanii – znów pojawił się w centrum Gdańska, przypominając o nadchodzących wyborach i sile głosu każdego obywatela.
Paulina Chełmińska
Urząd Miejski w Gdańsku
fot. www.gdansk.pl