Grażyna Kulczyk przyjechała do Poznania. Podarowała dzieło warte miliony [ZDJĘCIA]

wpoznaniu.pl 1 rok temu

Grażyna Kulczyk przekazała dzieło sztuki Piotra Uklańskiego pt. „The Year We Made Contact” Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu. Instalacja o imponujących wymiarach trafi do nowej siedziby u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej, ale przez najbliższe 3 lata ozdobiać będzie dziedziniec Politechniki Poznańskiej. To początek współpracy między światem kultury reprezentowanym przez Teatr Muzyczny a światem nauki na uczelni.

Dzieło o szerokości 12 metrów i wysokości 5,5 metra nazwano potocznie gobelinem. Stworzył je Piotr Uklański w 2010 roku.

Dzieło Uklańskiego „[Untitled] The Year We Made Contact” to instalacja, której łównym elementem jest olbrzymia fakturowa materia – gobelin, żywo nawiązujący swą sytlistyką, formą ekspresji, wyrazem scenograficznym do bardzo rozpoznawalnego klimatu teatru Tadeusza Kantora i Józefa Szajny.

– Uwielbiam dzielić się sztuką, pokazywać ją i udostępniać. Zwłaszcza tym, którzy przebywają w w przestrzeniach publicznych. Dlatego postanowiłam, iż praca nie powinna być w magazynie, gdzie byłaby osamotniona, ale udostępniona poznaniakom. Naszym pomysłem jest udostępnienie jej najpierw Politechnice, a potem Teatrowi Muzycznemu w Poznaniu. To dla mnie ogromna przyjemność i mam nadzieję, iż przyniesie euforia również odwiedzającym – powiedziała Grażyna Kulczyk.

Instalacja Piotra Uklańskiego do tej pory zdobiła teren hotelu Blow Up w Starym Browarze, gdzie została wyeksponowała w 2010 roku.

fot. Łukasz Gdak

Spotkanie świata kultury i techniki

Inicjatywa symbolizuje też połączenie dwóch różnych światów; kultury i nauki, które mogą jednak inspirować się nawzajem. To też przykład współpracy między dwoma silnymi instytucjami w Poznaniu, które podzielają wspólną wizję kształtowania przyszłości i dążenia do osiągnięcia sukcesu.

– Ten gest jest dla mnie symbolem tego, iż osoby najważniejsze dla miasta, zarówno symbolicznie, jak i w praktycznie, wspierają budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu. Przez prawie 10 lat staramy się, aby mieć nowy i największy, i mam nadzieję najlepszy Teatr Muzyczny w Poznaniu. Przekazanie dzieła niech będzie swoistym zaklęciem, żeby to, o czym marzymy, stało się rzeczywistością. Za kilka tygodni kończymy procedurę przetargową i będziemy mogli bardziej realistycznie myśleć o przeniesieniu tego dzieła do nowej siedziby teatru – powiedział Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Docelowo dzieło zawiśnie w nowej siedzibie Teatru u zbiegu ul. Święty Marcin i Skośnej. Przez najbliższe 3 lata onstalacja zdobić będzie jednak dziedziniec Wydziału Architektury i Wydziału Inżynierii Zarządzania Politechniki Poznańskiej.

– Dziś możemy być dumni, iż to dzieło jest częścią naszej uczelni, a także będzie inspirować naszych wspaniałych studentów. w tej chwili goście z różnych stron świata odwiedzają nasze mury. Jestem przekonany, iż to dzieło będzie z nami przez długi czas. Zainspiruje zarówno naszych studentów, jak i całe społeczeństwo – dodał prof. Teofil Jesionowski rektor Politechniki Poznańskiej.

Przekazanie dzieła to początek międzysektorowej współpracy między Politechniką Poznańską, a Teatrem Muzycznym w Poznaniu.

– To również zasługa Grażyny Kulczyk, iż możemy już teraz myśleć o konkretnej współpracy między uczelnią a teatrem w zakresie kostiumów, scenografii i architektury wnętrz – dodał Kieliszewski.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj też: Jedyna w swoim rodzaju ekspozycja, którą można zobaczyć tylko w Poznaniu [ZDJĘCIA]

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału