Podczas sesji rady gminy Oświęcim 25 października o godz. 16 w sali Domu Ludowego w Grojcu Igor Mitoraj otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim.
W programie wydarzenia między innymi wręczenie aktu nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Oświęcim Igorowi Mitorajowi, wykład dziekana wydziału rzeźby, wręczenie nagród w konkursach ogłoszonych przez Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Oświęcim dedykowanych Igorowi Mitorajowi oraz akcent artystycznych.
Do tej pory, ten tytuł otrzymali:
– w 2006 roku – św. Jan Paweł II
– w 2008 roku – Zygmunt Kachlik
– w 2012 roku – Władysław Bartoszewski
– w 2018 roku – Józef Kozioł
Igor Mitoraj
Urodził się jako syn polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego, który służył w Legii Cudzoziemskiej. Po zakończeniu wojny, razem z matką, wrócił do Polski i osiedlił się u jej rodziców.
Jego dzieciństwo i młodość upłynęły w Grojcu
Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej w 1963 roku, rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie skoncentrował się na malarstwie. Od 1968 roku tworzył swoje dzieła we Francji i Włoszech.
Jego głównym tematem artystycznym stało się ciało ludzkie, podkreślając jego piękno i delikatność, a także ukazując głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu i okoliczności mogą ulec zniekształceniu. Artysta często odwoływał się do mitologii i historii starożytnej Grecji i Rzymu, wykorzystując elementy klasycznej rzeźby, aby podkreślić idealne proporcje ciała. Jednocześnie, poprzez celowe spękania i uszkodzenia powierzchni swoich rzeźb, a choćby ich przewrócenie, przypominał widzom o ludzkiej naturze i jej niedoskonałości.
Posągi grojczanina często przedstawiały mitologicznych bohaterów, rannych, uszkodzonych, o niedoskonałym wyglądzie, patrzących melancholijnie na widza z pustymi oczodołami, często zakrytymi tkaniną. Styl artysty polegał na połączeniu elementów antyku z nowoczesnością, co sprawiło, iż stał się rozpoznawalny wśród miłośników sztuki na całym świecie.
Artysta zmarł 6 października 2014 roku. Jego dzieła przez cały czas pozostają ważnym elementem dziedzictwa artystycznego.
Zobacz również:
Konkursy dedykowane Igorowi Mitorajowi
Będą rozmawiać o Mitoraju