Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko? Mało kto wie, jakie są normy

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Andrei_R/ Shutterstock


Ile powinno ważyć 3-letnie dziecko? 10 kg? 16 kg? A może 18 kg? W jakich przypadkach zatem możemy mówić o nadwadze albo niedożywieniu? Nie bez znaczenia są tu również predyspozycje genetyczne (na przykład odziedziczonej po rodzicach skłonności do tycia) oraz sposób odżywiania.
Waga dziecka to podstawowy czynnik, który brany jest pod uwagę przy wielu aspektach jeżeli chodzi o rozwój malucha. Pomocne z pewnością będą tu siatki centylowe, gdzie możemy zweryfikować to, czy nie ma odchyleń. Zbyt duża waga dziecka to z pewnością powód do wykonania badań i sprawdzenia przyczyn nadwagi. Tyczy się to również przypadków, kiedy dziecko waży za mało, jak na swój wiek. Zatem ile powinno ważyć 3-letnie dziecko?


REKLAMA


Zobacz wideo Czy mamy w Polscę epidemię wad wymowy? Logopedka: Zobacz, jak dziecko ogląda bajkę


Normy dla trzyletnich dzieci
Regularne badanie wzrostu i wagi dziecka na siatkach centylowych pozwala na kontrolę rozwoju i szybkie reagowanie, gdy pojawiają się ewentualne nieprawidłowości. Prawidłowo rozwijający się trzylatek powinien osiągnąć masę ciała mieszczącą się między 25. a 75. centylem. A jak to przekłada się na jego wagę?
Wszystko zależy od masy urodzeniowej dziecka i jego wzrostu. Toteż norma masy ciała dla trzylatków ma dość szeroki zakres. Nie bez znaczenia jest tu też płeć. Przyjmuje się, iż przeciętna waga trzylatka to: 13,8 kg u dziewczynek i 14,3 kg u chłopców (dane: imid.med.pl).


Kiedy waga spada? Trzeba udać się do specjalisty
Należy przy tym pamiętać, iż dzieci rosną w różnym tempie. Niepokój rodzica powinno wzbudzić zatrzymanie się przyrostu masy lub jej spadek. jeżeli waga dziecka odbiega w dość dużym stopniu od normy przewidzianej co do jego wieku, należy skonsultować się z pediatrą. o ile dziecko znacznie odstaje od norm dla jego wieku (jest powyżej 90. i poniżej 10. centyla). Lekarz oceni, czy jest to powód do niepokoju, czy cecha indywidualna twojego dziecka.
Specjalista zleci dodatkowe badania, bo zbyt wysoka waga dziecka może świadczyć o jego przekarmieniu, natomiast niska - o niedożywieniu, nieprzyswajaniem pokarmów, a choćby poważną chorobą. Tego nie można bagatelizować i zawsze należy szukać przyczyn.
Idź do oryginalnego materiału