Ile wyniesie 0 do potęgi 0? Dla niektórych to banalnie proste, ale i tak odpowiedź jest zła

kobieta.gazeta.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Ile wynosi zero do potęgi zero? Fot. seb_ra / iStock


Ile wynosi 0 do potęgi 0? Nad zagadnieniem uczeni głowią się od lat. Czy znasz prawidłową odpowiedź i czy w ogóle ona istnieje? Pomyśl chwilkę, rozważ kilka matematycznych założeń i sprawdź, czy miałaś rację.
Obliczenia matematyczne, choć z pozoru wydają się łatwe, mogą przysporzyć nam wiele problemów. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy od zakończenia edukacji minęło już wiele lat i zwyczajnie nie wykonujemy ich na co dzień. Warto więc co jakiś czas usiąść i sprawdzić, czy wciąż pamiętamy niektóre zagadnienia. Ile wynosi zero do potęgi zero? Niby banalne, ale wiele osób ma z tym problem. Czy prawidłowa odpowiedź w ogóle istnieje?
REKLAMA


Zobacz wideo Uczy matematyki na TikToku. "Uczniowie mówią mi, iż w 60 sekund uczą się więcej niż przez 45 minut lekcji w szkole"


Jak jest do potęgi 0? Proste obliczenie, a wiele osób się gubi
W pierwszej kolejności należy przypomnieć sobie prostą zasadę matematyczną. Wynika z niej, iż każda liczba, która nie jest zerem i zostanie podniesiona do potęgi zero, da wynik jeden. A co w przypadku zera? Niektórzy wiedzą, iż podniesione do dodatniej potęgi również da zero. Sytuacja nie jest jednak taka prosta, jeżeli chcesz sprawdzić, ile wynosi zero do potęgi zero.


Ile wynosi 0 do 0? Jednoznaczna odpowiedź zwyczajnie nie istnieje
Niektórym wydaje się, iż zero podniesione do potęgi zero da wynik zero lub jeden. To jednak błąd. Choć niektórzy definiują, iż wynik wyniesie jeden, to wyrażenie nieoznaczone - ogólnie rzecz biorąc, nie istnieje liczba, która jest w stanie spełnić to równanie.
zagadka (zdj. ilustracyjne) pixabay/picjumbo_com
Jak podaje topnewsy.pl, nad zagadnieniem uczeni głowią się już od około XVII wieku i wciąż nie znaleziono satysfakcjonującego wszystkich rozwiązania. Dlaczego szukanie prawidłowego wyniku nie ma sensu? Bo od lata w szkołach wpajano nam, iż nie można dzielić przez zero, a w tym przypadku właśnie to należałoby zrobić. W związku z tym jak na razie nie znaleziono odpowiedzi, która rozwiałaby zagwozdkę. Ta więc do dziś spędza sen z powiek wielu matematykom i innym zainteresowanym. jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału