Po śmierci królowej Elżbiety II wzrosło zainteresowanie brytyjską rodziną królewską, w tym wnukami i prawnukami królowej.
Niektórzy z nich noszą oryginalne, a zarazem pełne znaczenia imiona, które mogą być drogowskazem w ich życiu.
Oto imiona wnuków i prawnuków królowej Elżbiety, które budzą największe emocje.
Brytyjska rodzina królewska ma wielowiekowe tradycje, również jeżeli chodzi o nadawanie imion dzieciom. Jednak potomkowie zmarłej królowej w swoich wyborach dotyczących imion nie kierowali się tylko dziedzictwem i zwyczajami, obowiązującymi na dworze. Niektóre z wnuków i prawnuków królowej noszą oryginalne, ale też pełne znaczenia imiona. Które z nich mają polskie odpowiedniki i co oznaczają?
Pełne znaczenia imiona wnuków i prawnuków królowej Elżbiety II
Henry – to prawdziwe imię księcia Harry’ego, syna obecnego króla Karola i księżnej Diany. Polski odpowiednik tego imienia to Henryk, które w ostatnim czasie cieszy się rosnącą popularnością wśród polskich rodziców.
To imię pochodzenia germańskiego i oznacza "potężny”, "władczy”, "bogaty”. Charakteryzuje mężczyznę energicznego, pewnego siebie, niezależnego, którego zarazem wie, co to dyplomacja i liczenie się z uczuciami innych.
Zara – to imię córki księżniczki Anny. W Polsce pisze się je dokładnie tak samo, choć źródło pochodzenia jest różne. Część badaczy twierdzi, iż wywodzi się z języka arabskiego i oznacza "kwitnący” lub "księżniczka”.
Natomiast niektórzy podkreślają słowiański charakter imienia i twierdzą, iż pochodzi ono od imion Zarina, Zaryna, co oznacza "świt”. W Polsce (według danych z 2021 roku) to imię nosi w tej chwili 221 dziewczynek i kobiet. Osoby o tym imieniu są elokwentne, opanowane, potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji.
Beatrice – imię to nosi córka księcia Andrzeja. Polski odpowiednik tego imienia to Beatrycze, wywodzące się z języka łacińskiego od słowa beatrix, które oznacza "przynosząca szczęście”. W Polsce znane od XIII wieku, w ostatnim czasie mało popularne. Kobiety noszące to imię są spokojne, zrównoważone, cenią sobie życie rodzinne, zarazem jednak cechuje je ambicja i poczucie własnej wartości.
Eugenie – tak ma na imię druga córka księcia Andrzeja. Polski odpowiednik tego imienia to Eugenia. Pochodzi z języka starogreckiego, wywodzi się ze słowa eugenes, co oznacza "z dobrego rodu”, "zacna”, "dobroduszna”. To też żeńska forma imienia Eugenios (Eugeniusz). Kobiety o tym imieniu są waleczne, potrafią dbać o swoje interesy, zdecydowanie dążą do wyznaczonego sobie celu.
Louise – takie imię nosi córka księcia Edwarda, syna Elżbiety II, ale też najmłodszy syn księcia Williama i księżnej Kate. Polskie odpowiedniki tego imienia to Ludwik i Ludwika. Imię starogermańskie, wywodzące się ze słów chlod i wik, co oznacza "wsławiony w walce”. Cechuje osoby o analitycznym umyśle, przedsiębiorcze, lubiane w towarzystwie.
James – takie imię nosi syn księcia Edwarda. Polski odpowiednik tego imienia to Jakub. Wywodzi się z hebrajskiego, od słowa jaakob, oznaczającego "ten, którego Bóg ochrania”. Niektórzy badacze są jednak zdania, iż imię to też może mieć pochodzenie arabskie od słowa jakub, które oznacza władcę. Charakteryzuje osoby pewne siebie, ale nieco zamknięte w sobie, empatyczne, które chętnie pomagają innym.
George – to imię nosi najstarszy syn księcia Williama i księżnej Kate, przyszły król Wielkiej Brytanii. Polski odpowiednik tego imienia to Jerzy. Wywodzi się z języka greckiego od słowa geos, czyli ziemia.
W Polsce imię było popularne w skróconej formie Jur, natomiast w zachodniej Europie chętnie tak nazywano spadkobierców tronu. Najsłynniejszy XX-wieczny król o tym imieniu to Jerzy VI Windsor, ojciec Elżbiety II. Imię Jerzy cechuje osoby o bystrym umyśle, towarzyskie, szczere i prostolinijne.
Charlotte – to imię córki księcia Williama i księżnej Kate. Polski odpowiednik tego imienia to Karolina. Imię pochodzenia starogermańskiego, wywodzi się od słów charal, carl, co oznacza "oddana domowi". Osoby o tym imieniu są dobrze zorganizowane, sumienne, odpowiedzialne. Cechuje je przebojowość, a zarazem opanowanie i cierpliwość.