Instytut Rozwoju Orawy zacieśnia więzi z Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie

podhaleregion.pl 1 miesiąc temu

Instytut Rozwoju Orawy i Góral Studies Center działający pod Uniwersytetem Ignatianum w Krakowie podpisali List Intencyjny o współpracy, otwierając nowy rozdział w promocji i badaniach dziedzictwa Górali.

27 lutego 2025 r. delegacja Instytutu Rozwoju Orawy (IRO) wzięła udział w obchodach pierwszego roku działalności Góral Studies Center – nowej organizacji działającej na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Celem tej instytucji jest promowanie i badanie kultury Górali, w tym również wyjątkowego dziedzictwa Orawy.

W trakcie uroczystości podpisany został List Intencyjny o współpracy pomiędzy Instytutem Rozwoju Orawy a Góral Studies Center. Dokument parafowali Mateusz Horniak – Prezes IRO oraz dr Marek Liszka – Kierownik Góral Studies Center. Ta kooperacja otwiera nowy rozdział w badaniach nad kulturą i tradycjami orawskimi, stanowiąc istotny krok w ich promocji na szerszą skalę.

„Cieszymy się, iż zyskaliśmy nowego, wartościowego partnera, który podziela naszą pasję do ochrony i upowszechniania orawskiego dziedzictwa. To dla nas ogromny zaszczyt i krok naprzód w rozwoju naszego regionu!” – mówi Mateusz Horniak, Prezes IRO.

Współpraca z Uniwersytetem Ignatianum rozpoczęła się już w 2024 roku, kiedy to wspólnie zorganizowano Krakowsko-Orawską zbiórkę leków dla szpitala w Byblos w Libanie, co stanowiło przykład skutecznego działania na rzecz międzynarodowej solidarności. Warto również nadmienić, iż Góral Studies Center brało udział organizowanej przez IRO w Konferencji Historycznej z okazji 350-lecia nobilitacji sołtysich rodów Moniaków, Wilczków i Bukowińskich w Muzeum – Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej.

„To kolejny krok w budowaniu mostów między nauką, a społecznością orawską. Razem z IRO pragniemy wspierać rozwój badań nad tradycjami Górali, nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie” – dodaje dr Marek Liszka, Kierownik Góral Studies Center.

Fot. Aleksandra Ziarko, Rafał Konik, Anna Bugajska, Anna Dybiec

Idź do oryginalnego materiału