Przez trzy dni (od 12 do 14 listopada) mieszkańcy powiatu świeckiego mogli oglądać multimedialne widowisko “Iskry Niepodległej”. Pokazy odbywały się w specjalnie do tego przygotowanym pojeździe, który zaparkował w Amfiteatrze w Świeciu.
Podczas seansów przybliżone zostały sylwetki Polaków, którzy dokonali fenomenalnych odkryć, odnieśli sukces w różnych dziedzinach nauki, kultury, sportu i sztuki. Forma przekazu, pełna technicznych nowinek, z pewnością zwróciła uwagę młodych obserwatorów na co dzień skupionych na ekranach telefonów.
Podczas widowiska mogliśmy obejrzeć również eksponaty: prototypy kamizelki kuloodpornej i chwytaka antropomorficznego do przechwytywania satelitów, a także najważniejsze odznaczenia państwowe. Zostaliśmy również zachęceni do wygenerowania własnej iskry.
W wydarzeniu udział wzięli uczniowie szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z powiatu świeckiego, kluby seniora: “Wrzos”, “Kociewiacy”, “Kalina” oraz Krąg Seniorów ZHP. Obecni byli również przedstawiciele: Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świeciu, Centrum Sportu i Rekreacji w Świeciu, Hali Widowiskowo-Sportowej w Świeciu, Zespołu Mieszkań Chronionych w Świeciu, Klubu Motocyklistów Wataha Świecie, Klubu Miłośników Historii KaMuH, Towarzystwo Miłośników Ziemi Świeckiej, pracownicy starostwa, radni powiatu świeckiego i Świecia oraz mieszkańcy. Gościliśmy również kilka osób z Bydgoszczy.
W sumie przez trzy dni pokazy w Świeciu obejrzało blisko 900 osób.
Serdeczne podziękowania kierujemy do Centrum Kultury w Świeciu za nieocenioną pomoc w organizacji wydarzenia.
„Iskry Niepodległej” to widowisko Biura „Niepodległa”. Projekt sfinansowano z budżetu Państwa w ramach środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Cieszy mnie, iż pokazy spotkały się z pozytywnym odzewem i dużym zainteresowaniem mieszkańców powiatu świeckiego – mówi starosta Paweł Knapik. – Sądzę, iż połączenie lekcji historii i najnowszych nowinek technicznych przypadło do gustu nie tylko najmłodszym mieszkańcom, ale również przedstawicielom innych grup wiekowych. Liczę, iż ta niecodzienna forma przekazu przyczyniła się do pogłębienia wiedzy na temat naszej historii oraz losów Polek i Polaków, którzy zmieniali świat – dodał.