Jak napisać dobry esej po polsku lub angielsku na maturze? Najważniejsze zasady i uniwersalne wytyczne

gazeta.pl 5 godzin temu
Ta forma wypowiedzi pisemnej może pojawić się na egzaminie lub sprawdzianie, dlatego warto wiedzieć, jak napisać esej? Esej uchodzi za jedną z najtrudniejszych do napisania prac. Jest to prezentacja rozważań autora na dany temat. Wyróżniamy m.in. esej filozoficzny, naukowy i publicystyczny.Esej jest formą wypowiedzi ukierunkowaną na ukazanie przemyśleń i refleksji autora na dany temat. zwykle ma charakter subiektywny i przedstawia problem z punktu widzenia danej osoby, ale nie zawsze tak jest. Pisząc esej naukowy, musimy poprzeć naszą tezę bibliografią, zawierającą np. badania naukowe lub dane statystyczne.
REKLAMA


Zobacz wideo


Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"


Jak napisać esej krok po kroku? Konstrukcja wypowiedzi Esej cechuje się dużą dowolnością, jednak aby nasz przekaz był jasny i zrozumiały dla odbiorcy, należy go uporządkować. Jak napisać esej krok po kroku? Można zastosować typowy podział pracy pisemnej, czyli wstęp, rozwinięcie i zakończenie:wstęp - tu wprowadzamy odbiorcę w omawiane zagadnienie, zadając np. pytanie retoryczne, które zaciekawi czytelnika tematem. Na końcu formujemy swoją tezę na temat prezentowanego zagadnienia;rozwinięcie - to tutaj omawiamy argumenty, które potwierdzają naszą opinię na dany temat. Możemy posługiwać się np. cytatami, dowodami, przykładami, które uzasadniają nasze stanowisko i świadczą o znajomości tematu. Argumenty powinny być opisane w sposób przejrzysty, dlatego warto zadbać o płynne przejście między poszczególnymi akapitami;zakończenie - w tym miejscu parafrazujemy tezę i podsumowujemy nasze argumenty. Wyciągamy wnioski i skłaniamy czytelnika naszej wypowiedzi do refleksji, np. zadając na końcu pytanie. Jak napisać esej? Przykład z innego tekstu wzbogaci Twoją pracę Sposób pisania eseju potwierdza umiejętności i warsztat autora. Warto zadbać o stylistykę, prezentując rozbudowane zdania, a także środki stylistyczne, które wzbogacą przekaz. Jak napisać esej? Przykład z innego tekstu, filmu, dzieła literackiego itp. jest bardzo wskazany, ponieważ wspiera argumentację naszej tezy i przemyśleń. Odwołanie do innych dzieł potwierdza także umiejętność łączenia różnych źródeł i wyciągania wniosków. Zobacz też: "Kamienie na szaniec" - opracowanie z opisem postaci i szczegółowym skrótem fabułyJak napisać esej naukowy? Pamiętaj o dowodach i argumentacji Esej naukowy różni się od eseju literackiego przede wszystkim brakiem subiektywizmu. Tutaj nacisk jest położony na dowody i analizę obiektywną. Nasza wypowiedź musi być poparta obszerną bibliografią. Należy odwoływać się do źródeł takich jak np. książki naukowe, czasopisma, przeprowadzone badania. O czym jeszcze należy pamiętać?


język wypowiedzi powinien być formalny i obiektywny, pozbawiony zabarwienia emocjonalnego;warto operować fachowymi terminami;przekaz powinien być jasny i precyzyjny, oparty na logicznych argumentach. Jak napisać esej po angielsku? Użyj charakterystycznych zwrotów Warto wspomnieć przy okazji, jak napisać esej po angielsku. Poniżej kilka wskazówek, które ułatwią to zadanie:wypowiedź można podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie, podobnie jak w języku polskimnależy unikać języka potocznego i skrótówwe wstępie można użyć wyrażeń typu "Many people believed that…" ("Wiele osób wierzy, że...")w rozwinięciu można posłużyć się następującymi sformułowaniami: - "To begin with..." - "na początek…"- "Secondly…" - "po drugie…"- "What is more…" - "ponadto…"- "Besides…" - "oprócz tego…"- "Finally…" - "w końcu…"typowymi zwrotami dla zakończenia są: - "All things considered…" - "biorąc to wszystko pod uwagę…"- "In my opinion…" - "według mnie…"- "From my point of view..." - "z mojego punktu widzenia..."Esej powinien potwierdzać naszą znajomość języka. Warto stosować urozmaicone słownictwo oraz używać poprawnych form gramatycznych. Przystępujesz w tym roku do matury? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału