Jak napisać opowiadanie, by zachwycić czytelnika? Sekrety dobrej narracji dla uczniów przed egzaminami

gazeta.pl 6 godzin temu
Uczniowie szkoły podstawowej powinni wiedzieć, jak napisać opowiadanie, ponieważ jest to forma wypowiedzi, która bardzo często pojawia się na egzaminach. Opowiadanie charakteryzuje się swobodną kompozycją, jednak warto znać zasady jego pisania, aby zainteresować czytelnika i potwierdzić swoje umiejętności.Jak większość pisemnych form wypowiedzi, opowiadanie można podzielić na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Dowolność wypowiedzi sprawia, iż większą uwagę można przyłożyć do wybranych aspektów, np. opisu wygląd zewnętrznego bohatera lub kontekstu wydarzeń. Ważne jest, aby w opowiadaniu zachować ciąg przyczynowo-skutkowy, który pozwala uporządkować wydarzenia w logiczną całość.
REKLAMA


Zobacz wideo


Sztuczna inteligencja robi zadania z egzaminu ósmoklasisty. "Jestem w szoku"


Jak napisać opowiadanie twórcze? Co warto wiedzieć o narracji?Każde opowiadanie składa się z narracji i dialogów, w które można wpleść także monologi bohaterów. Jak napisać opowiadanie twórcze z uwzględnieniem jego elementów składowych? Zacznijmy od narracji:narracja to opis wydarzeń i istotnych elementów fabułyopowiada ją narratornie zawsze narratorem jest autor opowiadania, może nim być np. bohater pierwszoplanowy lub inny uczestnik, komentujący wydarzenianarracja może być prowadzona w czasie teraźniejszym, przeszłym lub przyszłym Zobacz też: "Zemsta" Aleksandra Fredry w pigułce - streszczenie, bohaterowie, opracowanie Jak napisać opowiadanie z dialogiem? To wcale nie jest trudneDialog to integralna część opowiadania, która urozmaica treść i ułatwia jej zrozumienie. Jest to rozmowa między co najmniej dwoma bohaterami. Jak napisać opowiadanie z dialogiem? Warto przytoczyć kontekst wydarzeń zawierając w nim informacje m.in. o tym, gdzie rozgrywa się akcja, jak wygląda otoczenie, jak wyglądają bohaterowie, dlaczego się spotykają. Wypowiedzi bohaterów mogą mieć formę mowy zależnej lub niezależnej:mowa niezależna - narrator przytacza dokładną wypowiedź bohateramowa zależna - nie są to dosłownie przytoczone słowa bohatera, tylko ich sparafrazowanie, z zachowaniem sensu wypowiedzi Zobacz też: "Mitologia" - Parandowski. Streszczenie mitu o powstaniu świata, mitu o Prometeuszu i mitu o Syzyfie


Jak napisać opowiadanie? Przykłady elementów statycznych i dynamicznych w tekścieObecność elementów dynamicznych i statycznych to kolejny aspekt, który jest charakterystyczny dla tej formy wypowiedzi. Uwzględniając je, dowiemy się, jak napisać opowiadanie. Przykłady poniżej. Elementy statyczne to takie, które nie zmieniają się na przestrzeni tekstu. Mogą to być np.:- postacie - przedmioty - elementy świata natury - zjawiska przyrodyElementy dynamiczne, czyli takie, które ulegają zmianie. Mogą to być m.in.:- czas wydarzeń - miejsce, w którym toczy się akcja - zdarzenia fabularne opisane w tekście (np. przemieszczanie się bohaterów z miejsca na miejsce)Zobacz też: "Kamienie na szaniec" - opracowanie z opisem postaci i szczegółowym skrótem fabuły Jak napisać dobrze opowiadanie? 5 obowiązkowych elementów opowiadaniaKażdy, kto przystępuje do egzaminu, powinien wiedzieć, jak napisać dobrze opowiadanie. Opowiadania mogą być różne, jednak należy pamiętać, aby zawsze zawierały pięć najważniejszych elementów:TytułWstępRozwinięcieZakończenieCzas i miejsce akcji Przed przystąpieniem do pisania, najlepiej zrobić sobie plan, który umożliwi uporządkowanie treści. W tekście warto posługiwać się różnymi środkami stylistycznymi, które nie tylko działają na wyobraźnię odbiorcy, ale także sprawiają, iż opowiadanie jest ciekawsze i bardziej wciągające.


Przystępujesz w tym roku do egzaminu ósmoklasisty? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału