Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Ten trik z piórkiem działa cuda

mamotoja.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: fot. AdobeStock/Andy Shell


Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? To trudne zadanie, które stresuje rodziców. Nieumiejętność prawidłowego czyszczenia nosa może prowadzić do problemów zdrowotnych, dlatego warto jak najszybciej nauczyć malucha tej czynności. Nauka powinna zacząć się wtedy, gdy nosek jest drożny, aby dziecko mogło poczuć, jak prawidłowo wydmuchiwać powietrze. Dzięki temu maluch łatwiej poradzi sobie z katarem, a rodzic zyska spokój i pewność, iż dziecko potrafi zadbać o swoją higienę np. w przedszkolu.

Spis treści:

  • Kiedy dziecko powinno umieć wydmuchać nos bez pomocy?
  • Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Proste zabawy
  • Tak gwałtownie nauczysz malucha, jak dmuchać nos. Krótki film
  • Dlaczego smarkanie nosa to ważna umiejętność dla dziecka?
  • Groźne konsekwencje dla niedrożnego noska

Kiedy dziecko powinno umieć wydmuchać nos bez pomocy?

Gdy twoje dziecko było niemowlęciem, oczyszczałaś mu nos przy pomocy wody morskiej i aspiratora. Starszy malec powinien wydmuchiwać nos samodzielnie. Im wcześniej zacznie to robić, tym lepiej dla niego. Zacznij naukę, gdy dziecko ma mniej więcej 1,5 roku i można się z nim już dość dobrze porozumieć. Bądź jednak cierpliwa. Bywa, iż z samodzielnym wydmuchiwaniem noska mają kłopot choćby 3-, 4-latki – należy dać dziecku czas na przyswojenie tej trudnej umiejętności!

Jak nauczyć dziecko dmuchać nos? Proste zabawy

Przede wszystkim dziecko musi wiedzieć, jak się dmucha buzią – bez tego nie ma szans, by zrozumiało, iż ma dmuchać noskiem. Oto sprawdzone sposoby, które pomogą malcowi opanować tę sztukę!

Latające piórko lub watka

Na dłoni lub stole ułóż kolorowe piórka, kawałki bibułki lub kuleczki z waty. Poproś dziecko, aby zdmuchnęło piórko lub kuleczkę waty ustami – to prostsze i bardziej naturalne. Gdy opanuje tę czynność, zachęć je, by spróbowało zrobić to samo noskiem, przy zamkniętej buzi. To zabawa, która uczy różnicy między wydechem przez usta a przez nos i rozwija kontrolę oddechu. Zabawy z bańkami mydlanymi także wspierają rozwój tych umiejętności.

Zdmuchiwanie świeczki noskiem

Zapal świeczkę (najlepiej sojową) i ustaw ją w bezpiecznej odległości. Pokaż dziecku, jak delikatnie dmuchnąć nosem, by ją zgasić. Przed rozpoczęciem zabawy upewnij się, iż dziecko nie ma kataru.

Zabawa w „smoczy ogień”

Zabawa w smoki zachęci malucha do dalszej nauki. Powiedz dziecku, iż jest smokiem, a jego „ogień” to powietrze z nosa. Możecie użyć kolorowych pasków bibuły lub wstążek, które poruszają się pod wpływem wydmuchiwanego powietrza. To rozwija świadomość oddechu i koordynację.

Zabawa przy lusterku

Do tej zabawy użyjcie małego lusterka. Podstaw je pod nosek dziecka, a następnie poproś, by paluszkiem zatkało jedno skrzydełko nosa i wydmuchało powietrze drugą dziurką. Mgiełka, która pojawi się na lustrze, będzie miłym zaskoczeniem i zachętą do dalszej zabawy. Zanim poprosisz dziecko o wykonanie zadania, pokaż mu tę czynność na sobie.

Zabawa tylko z jedną chusteczką

To jedna z najprostszych i jednocześnie bardzo skutecznych zabaw! Trzymaj chusteczkę przy nosie dziecka i razem obserwujcie, jak się porusza, gdy dziecko dmucha. Możesz zachęcić je słowami: „Zobaczymy, czy chusteczka zatańczy!”.

Dmuchanie nosa możecie też ćwiczyć w wannie — wydmuchując powietrze raz z jednej, raz z drugiej dziurki nosa, dziecko może tworzyć fale na powierzchni wody.

Pamiętaj, nie wolno dmuchać przez obydwie dziurki na raz! Zawsze przypominaj dziecku, żeby dmuchało na przemian – to ważne dla prawidłowej higieny nosa. Dmuchanie obydwu dziurek jednocześnie powoduje wzrost ciśnienia w nosie i przez to wydzielina może trafić do zatok, w których wywoła stan zapalny. Dlatego zawsze zwracaj uwagę, żeby malec paluszkiem zatykał jedną z nich.

Tak gwałtownie nauczysz malucha, jak dmuchać nos. Krótki film

Specjaliści starają się ułatwić rodzicom naukę i wsparcie dzieci w codziennych wyzwaniach. Dzięki nim zrozumiesz, jak krok po kroku nauczyć dziecko dmuchać nos. Oto kilka przydatnych filmików z inspiracjami:

Aby osiągnąć zadowalający efekt, przede wszystkim pokazuj dziecku, jak prawidłowo dmuchać nos. Nie jest tajemnicą, iż dzieci najlepiej uczą się, obserwując starszych. Zachęcaj malucha do samodzielności. Chwal i doceniaj wysiłki. Mogą się także przydać chusteczki z bajkowymi wzorami.

Dlaczego smarkanie nosa to ważna umiejętność dla dziecka?

Gdy dziecko złapie katar, regularnie przypominaj mu o oczyszczaniu noska – samo nie będzie o tym pamiętać. jeżeli oczyszczanie nosa idzie kiepsko (np. dlatego, iż nos jest mocno zatkany i nic się z niego nie wydostaje), skorzystaj z wody morskiej w sprayu lub w atomizerze. Przy okazji oczyszczania nosa ucz dziecko, iż zużyte chusteczki trzeba wyrzucać do kosza i iż gdy się ma katar, trzeba często myć ręce, żeby nie roznosić zarazków.

Groźne konsekwencje dla niedrożnego noska

Zatkany nos nie może pełnić swojej funkcji, to znaczy oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Efekt? Zimne powietrze trafia przez otwartą buzię prosto do gardła, co może prowadzić do zapalenia górnych (gardło) albo choćby dolnych (krtań, tchawica, oskrzela) dróg oddechowych. To nie koniec problemów: w następstwie powtarzających się infekcji nosa i nosogardła może dojść do rozrostu trzeciego migdałka, a to prowadzi do kolejnych problemów, np. powtarzających się zapaleń ucha. Sposobem na uniknięcie kłopotów jest m.in. dokładne oczyszczanie nosa, a także przypominanie o higienie na co dzień.

Materiał został zaktualizowany przez redakcję w 2025 roku.

Zobacz także:

  • Banalne uderzenie w głowę może się źle skończyć. Te 3 objawy u dziecka to alarm dla rodziców
  • Meszki wreszcie przestały gryźć moje dzieci. Wystarczyło postawić tę małą buteleczkę przy oknie
  • Nie muszę już kupować dziecku kremów za 80 zł. Na suchą skórę córki patent zdradziła mi babcia
Idź do oryginalnego materiału