Jak nazywała się dziewczynka z "Bolka i Lolka?" To zdrobnienia od dwóch rzadkich imion

gazeta.pl 4 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Materiały prasowe


"Bolek i Lolek" to jedna z najpopularniejszych polskich bajek. Pierwszy odcinek pojawił się na antenie jeszcze w latach 60. Widzki bardzo długo domagały się, aby w produkcji pojawiła się także żeńska postać. I tak oto powstała Tola. Imię bohaterki tak spodobało się rodzicom, iż inspirowali się przy wyborze imion dla swoich córek.
Bolek i Lolek to bohaterowie jednego z najbardziej kultowych polskich seriali animowanych dla dzieci, którego pomysłodawcą był Władysław Nehrebecki. Artysta w licznych wywiadach podkreślał, iż inspiracją do stworzenia bajki były zabawy i figle jego synów, Jana i Romana. Seria powstała w 1962 roku i bardzo gwałtownie zaskarbiła sobie sympatię młodych widzów. W latach 70. na życzenie widzek w animacji pojawiła się również postać żeńska, Tola. Finalnie wystąpiła w 30 odcinkach. Pamiętacie dziewczynkę z rudymi włosami, która była ubrana w charakterystyczną niebieską sukienkę? Na fali popularności bajki dziewczynkom nadawano imię na cześć bohaterki. Co wiemy o tym imieniu?


REKLAMA


Zobacz wideo Figura nadała córkom oryginalne imiona. Były problemy w szkole?


Tola to skrót od imion Anatolia i Otylia. Jakie mają pochodzenie?
Tola to skrót od imion Anatolia i Otylia. Imię Anatolia pochodzi z języka greckiego i oznacza "pochodzącą ze wschodu". Co ciekawe, Anatolia to także nazwa tureckiej krainy leżącej między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty. Istnieje także męski odpowiednik tego imienia, czyli Anatol. Zdrobnienia od tego imienia to m.in. Ana, Tola, Tolka, Tolia, Tośka czy Tonia. Imię Tola występuje w polszczyźnie jako zdrobnienie od imienia Otylia, które jest pochodzenia niemieckiego i oznacza bogatą wojowniczkę. W VIII wieku nosiła je mniszka św. Otylia.


W Polsce należy wybierać dla dziecka pełną wersję imienia
Zgodnie z zasadami i zaleceniami Rady Języka Polskiego dzieciom w Polsce nie można nadać imion, które są zdobieniami. Rodzice powinni zawsze wybierać pełną wersję imienia. Kilka lat temu obszernie wypowiedzieli się na ten temat członkowie RJP. Co ciekawe, są jednak wyjątki, kiedy to właśnie skrócony zapis Tola może istnieć w dokumentach.


Imię Tola występuje w polszczyźnie jako zdrobnienie, np. od imienia Anatola. W „Zaleceniach dla urzędów stanu cywilnego dotyczących nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej" […] w p. II.4. wyraża się opinię, iż „Nie powinno się nadawać imion zdrobniałych, powszechnie używanych nieoficjalnie". Jednakże w tym samym punkcie mamy zapis, iż „można nadać dziecku imię z pochodzenia zdrobniałe, skrócone, ale współcześnie odczuwane jako imię samodzielne". Uważam, iż ta sytuacja odnosi się do imienia Tola. Wyrażam więc opinię, iż można nadać dziecku takie imię


- poinformowali eksperci.
Idź do oryginalnego materiału