14 listopada br. w murach Instytutu Pedagogiki Akademii Zamojskiej odbyły się warsztaty pt „Obdarzanie człowieczeństwem. Jak nie przegrać swojego człowieczeństwa?” w ramach projektu „Przewodnik pedagogiki społecznej Jana Pawła II – część 1. Człowiek”. Młodzież z ZSP nr 3 w Zamościu, czyli popularnego „Elektryka” wzięła udział w zajęciach zaproponowanych przez dr Magdalenę Parzyszek i dr Annę Suską-Zakaszewską – pracowników Instytutu Pedagogiki AZ.
Celem warsztatów było ukazanie młodości jako wartości, dzięki której można wzrastać w dobru i pięknie, zachęcanie młodzieży do własnego rozwoju, a także uświadomienie co robić, aby nie zatracić swojego człowieczeństwa. Ponadto, zajęcia miały na celu zrozumienie, iż niezbędnym warunkiem do ubogacenia siebie jest wchodzenie w relacje z drugim człowiekiem.
Spotkanie rozpoczęło się od „Zagadki Sfinksa”, a następnie uczniowie pracując w grupach zastanawiali się co jest potrzebne, aby człowiek mógł się rozwijać. Podsumowując wypowiedzi uczestników, dr Magdalena Parzyszek nawiązała do integralnego wychowania w nauczaniu Jana Pawła II. W dalszej części uczniowie dyskutowali na temat kapitału ludzkiego, szukali czynników potrzebnych do „wzrastania” człowieka. W kolejnym etapie, każdy miał napisać jeden czynnik niezbędny do tego, aby wejść w relację z drugim człowiekiem. Następnie poproszono, aby uczestnicy stanęli w bardzo ciasnym okręgu, po którym zaczął krążyć kłębek włóczki podawany do każdego ucznia. Na utworzonej pajęczynie powiesili swoje kartki, na których widoczne były przygotowane czynniki. Po zakończeniu ćwiczenia zwrócono uwagę na to, jakie znaczenie mają relacje, jak je podtrzymywać szanując drugiego człowieka. Na zakończenie uczniowie pracowali nad wypowiedziami Jana Pawła II na temat „wzrastania”. Fragmenty zostały zaczerpnięte z: Listu Apostolskiego Ojca Świętego Jana Pawła II do młodych całego świata z okazji Międzynarodowego Roku Młodych 1992; Jan Paweł II, Przemówienia i homilie, 1999 i Jan Paweł II, Dar i Tajemnica, Kraków 1996. Konkluzją warsztatów była wspólna refleksja nad pytaniem: „Jak nie przegrać swojego człowieczeństwa?”.