Studiowanie może dostarczać wielu zmiennych emocji – od ekscytacji i stresu związanych z rozpoczęciem nowego rozdziału życia przez euforia z realizowanych projektów, zaliczanych egzaminów, po poczucie przytłoczenia i zniechęcenia, gdy idzie gorzej lub gdy nadmiar obowiązków zaczyna doskwierać. Wielu studentów walczy z kryzysem, jakim jest wypalenie zawodowe. Jak sobie radzić, gdy motywacja do nauki spada?
Wypalenie na studiach – czym jest? Jakie są jego objawy?
Choć mogłoby się wydawać, iż z kwestią tego, jak wyjść z wypalenia zawodowego, mierzą się głównie osoby, które rozpoczęły już pracę, problem ten także dotyczy studentów. Intensywny tryb nauki, presja wyników, nadmiar obowiązków i brak czasu w odpoczynek – wszystko to może prowadzić do poczucia wypalenia jeszcze przed wejściem na rynek pracy. Jest to stan, gdy brakuje energii i chęci do nauki, pojawia się apatia i poczucie braku sensu.
Osoby, które dotyka kryzys na studiach, często myślą o rezygnacji z dalszej edukacji. Mogą czuć się przytłoczone, zagubione, nie mają sił, by sprostać wymaganiom, przestają wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Wypalenie na studiach objawia się także trudnościami z koncentracją, brakiem motywacji do uczestniczenia w zajęciach czy przygotowywania się do egzaminów. Może to prowadzić do stagnacji w nauce, a choćby opóźnień w realizacji projektów czy zaliczeń.
Często tym odczuciom towarzyszy poczucie winy, wstyd i nerwowość, co jeszcze bardziej pogłębia frustrację. Stan wypalenia wyniszcza psychicznie, może także dawać objawy fizyczne – poza chronicznym zmęczeniem osoby, które zmagają się z tym problemem, mogą doświadczać bólów głowy, napięcia mięśniowego, problemów ze snem czy spadku odporności. Wypalenie na studiach może również prowadzić do izolacji społecznej – studenci dotknięci tym stanem często unikają kontaktów z rówieśnikami, co pogłębia uczucie samotności i alienacji. Wypalenie może prowadzić do depresji i utrudniać ogólne funkcjonowanie jednostki, dlatego tak ważne jest, żeby reagować, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek jego symptomy.
Jak poradzić sobie na studiach i nie stracić chęci do nauki?
Zdecydowanie łatwiej jest rozważać to, jak nie dopuścić do zniechęcenia studiami, niż jak wyjść z wypalenia zawodowego, dlatego warto zadbać o siebie i swoje samopoczucie już na początku roku akademickiego. Mając świadomość tego, jak ważne jest zachowanie balansu między nauką i życiem osobistym, wskazane jest wdrożenie zasad, które pomogą utrzymać wydajność i chęci do nauki.
Odpoczynek, sen, aktywność fizyczna, czas spędzany z przyjaciółmi, rozwijanie pasji – to wszystko pomaga utrzymać zdrowy dystans do codziennych zadań i są to dobre sposoby na to, jak się nie stresować. Ważne jest także, by regularnie się uczyć, realizować materiał partiami, priorytetyzować zadania i nie odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Nagromadzenie obowiązków, zostawienie całej nauki na czas przed sesją to sposób na wypalenie na studiach.
Kryzys na studiach – co robić?
Jak poradzić sobie na studiach, gdy już odczuwane jest wypalenie? Warto zastanowić się, co jest źródłem problemu – presja, natłok obowiązków, a może kierunek, który wcześniej wydawał się spełnieniem marzeń, okazał się pomyłką? Niezależnie od powodu zniechęcenia, należy pomyśleć o zmianach, zastanowić się, jakie istnieją możliwości wyjścia z problemu. Dobrze jest porozmawiać z kimś bliskim, poradzić się zaufanej osoby, zasięgnąć opinii mentora, lub zgłosić się do specjalisty, który pomoże nam z trudnościami, z którymi sami sobie nie możemy poradzić.
Jeśli ciężko jest pogodzić studia z życiem osobistym i zawodowym, dobrą opcją mogą okazać się studia online. Nauka w trybie zdalnym pozwala zaoszczędzić czas na dojazdach, co daje większą elastyczność w planowaniu dnia. Można ją pogodzić z pracą, a to dla wielu osób stanowi znaczne odciążenie budżetu. Niepewna sytuacja materialna w przypadku osób, które muszą łączyć pracę i naukę na studiach, również może być źródłem niepewności, dlatego ta forma studiowania, może stanowić korzystne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą lepiej zarządzać czasem i finansami.