Gospodarstwa agroturystyczne, zagrody edukacyjne, gospodarstwa opiekuńcze – to tylko niektóre z form biznesu na terenach wiejskich, na jakie można zdobyć dotacje z Unii Europejskiej. Więcej o formach wsparcia mogli dowiedzieć się studenci kierunku finanse i rachunkowość Akademii Zamojskiej podczas wykładu „Wsparcie zakładania działalności gospodarczej na obszarach wiejskich – fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej” , który wygłosiła Małgorzata Kwaśniak, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze”.
– W obecnym okresie programowania, jeżeli chodzi o obszary wiejskie są nieco zmienione możliwości pozyskiwania funduszy, ponieważ oprócz podstawowych działań, gdzie możemy założyć działalność gospodarczą wpisaną do ewidencji możemy również zakładać gospodarstwa agroturystyczne ze wsparciem unijnym, zagrody edukacyjne i gospodarstwa opiekuńcze. Maksymalne dofinansowanie wynosi 150 tysięcy złotych, zaś minimalne wynosi 50 tysięcy złotych. Różne Lokalne Grupy Działania mogą jednak przyjąć w swoich dokumentach inne maksymalne wartości. Na przykład może być to kwota, 90 tysięcy, 100 tysięcy złotych. Mogą być też one zróżnicowane w zależności typu działalności gospodarczej. Jest to dofinansowanie bezzwrotne, ale nie pokrywa ono 100 procent kosztów, jakie przewidujemy. W zależności od tego, czy jest to zwykła, typowa działalność gospodarcza wówczas możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości 65 proc. poniesionych kosztów, a w przypadku zagród edukacyjnych, gospodarstw opiekuńczych i gospodarstw agroturystycznych możemy otrzymać dofinansowanie w wysokości do 85 proc. poniesionych kosztów – wyliczała Małgorzata Kwaśniak, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Nasze Roztocze”.
Podczas zajęć studenci Akademii Zamojskiej mogli zobaczyć, jak wygląda poprawnie przygotowany wniosek o takie wsparcie finansowe oraz jak go adekwatnie przygotować.
Wykład odbył się 21 maja br. Organizatorem wydarzenia był Instytut Finansów i Rachunkowości Akademii Zamojskiej.