Jak stworzyć dobry projekt - o projektowaniu innowacyjnym, kreatywnym i korzystnym dla otoczenia (podcast)

web.swps.pl 1 rok temu

Projektant i edukator Victor Papanek już w latach 60. XX wieku powiedział, iż istnieją, co prawda dziedziny działalności bardziej szkodliwe niż wzornictwo przemysłowe, ale jest ich bardzo niewiele, a projektowanie powinno stać się innowacyjnym, wysoce kreatywnym, łączącym różne dyscypliny narzędziem wrażliwym na autentyczne ludzkie potrzeby.

Czy dziś, po kilkudziesięciu latach wiemy, jak to robić? Co to znaczy dobry projekt? Czy produkcja rzemieślnicza jest mniej niekorzystna dla środowiska? Na jakie problemy powinni dziś zwracać uwagę producenci i czy projektanci mają moralne rozterki?

Porozmawiałiśmy o tym z projektantką i wykładowczynią w School of Form Agatą Nowak. Agata projektuje obiekty przeznaczone do masowej produkcji, jak i rzemieślniczo tworzy przedmioty wypuszczane w krótkich seriach. Trzecia odnoga jej aktywności to kuratorowanie i realizacja przestrzeni wystawienniczych. Rozmowę poprowadziła dziennikarka Aleksandra Koperda - animatorka kultury i historyczka sztuki.

Kliknij tutaj, by posłuchać podcastu na Spotify, lub wybierz swój ulubiony serwis streamingowy: Apple Podcasts, SoundCloud, Lecton.

Uniwersytet SWPS w Krakowie! Już od października 2023 nowo powstały Wydział Psychologii planuje uruchomić w tym mieście studia na kierunku psychologia. Więcej informacji na stronie Uniwersytetu SWPS. W ciągu kilku najbliższych lat Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zostanie zintegrowana z filią Uniwersytetu SWPS w Krakowie.

Strefa Designu Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę z zakresu projektowania: produktów, architektury, wnętrz, mody i komunikacji. Pokazuje, czym jest dobre projektowanie i w jaki sposób realizuje ono konkretne potrzeby użytkowników.

Gościni

Agata Nowak

Projektantka, kuratorka i wykładowczyni. Ukończyła studia z zakresu projektowania produktu i mebla na De Montfort University w Leicester i Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Doświadczenie zawodowe zdobywała, pracując dla Studio Rygalik, Studio Ganszyniec oraz przy projektach badawczych dla Touch Ideas. Ma na swoim koncie zarówno produkty masowe, jak i ceramikę wykonywaną własnoręcznie w krótkich seriach. Jej projekty wdrożyły polskie firmy Borcas i Loft Decora oraz duńska marka Woud. Pracuje również jako kuratorka designu. Dwa lata z rzędu odpowiadała za kolekcję MANUBA dla Gdynia Design Days. Dla GDD przygotowała też wystawy „Głowa to podstawa” i „Czekając na dostawę”, a razem z Michałem Bachowskim – „Ciało na rozdrożu” i „Mamy problem z wodą”, za które zostali nominowani do nagrody Design Alive Awards 2020 w kategorii Animator. Od 2022 roku jest także wykładowczynią i koordynatorką specjalizacji Industrial Design w School of Form Uniwersytetu SWPS.
www.agatanowakdesign.com

Prowadząca

Aleksandra Koperda

Dziennikarka, animatorka kultury, historyczka sztuki. Pomysłodawczyni i redaktorka HyggeBlog. Autorka książek „Odwiedziny. Rozmowy i dizajnie” oraz „Dizajn miejsc codziennych”, kuratorka wystawy „Przedmioty domowe. Rzeczy w życiu człowieka”. Mieszka w Krakowie, po latach docenia rodzinny Śląsk.

Idź do oryginalnego materiału