Tętno płodu to rzecz jasna jeden z podstawowych parametrów, które sprawdza się podczas każdej kontroli lekarskiej już od pierwszych tygodni ciąży. W trakcie USG lekarz ustala, w jaki sposób bije serce i czy jego częstotliwość jest odpowiednia. Niewłaściwe tętno może świadczyć o nieprawidłowościach rozwoju. Jakie jest prawidłowe tętno płodu? Co może oznaczać wysokie tętno płodu pod koniec ciąży? Jakie powinno być tętno płodu w 6. tygodniu ciąży?
Jakie jest prawidłowe tętno płodu?
Częstotliwość bicia serca płodu to parametr pozwalający określić, czy ciąża rozwija się prawidłowo, ponieważ świadczy nie tylko o pracy serca, ale także o funkcjonowaniu całego układu krążenia. Lekarz wykonujący USG jest w stanie dokonać pierwszego pomiaru już w 6. tygodniu. adekwatne tętno wynosi między 110 a 150/160 uderzeń na minutę. jeżeli tętno okaże się niższe niż 110, to mamy do czynienia z bradykardią. Sytuację przeciwną, tj. zbyt wysokie tętno, określa się mianem tachykardią.
Tętno płodu zależy przede wszystkim od etapu ciąży. W początkowej fazie rozwoju jest szybsze i wynosi około 160-180 uderzeń na minutę, ale stopniowo spada do 120-160. Na przyśpieszenie tętna mają wpływ także ruchy dziecka, stres i emocje matki, infekcje, choroby matki.
Badanie tętna jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala wykryć z wyprzedzeniem poważne nieprawidłowości w rozwoju płodu i rozpocząć odpowiednie diagnozy i leczenie.
O czym może świadczyć wysokie tętno płodu?
Zbyt wysokie tętno, czyli tachykardia, może mieć rozmaite mniej lub bardziej groźne przyczyny. Może być spowodowane m.in.:
- gorączką matki,
- niedotlenieniem lub niedokrwistością płodu,
- zakażeniem błon płodowych,
- zażywaniem niektórych leków.
Warto wspomnieć, iż podczas wykonywania pomiarów można zaobserwować zjawisko akceleracji 15-sekundowych przyspieszeń bicia serca o co najmniej 15 uderzeń na minutę. Jest to zwykle zupełnie naturalne i nie stanowi powodu do niepokoju.
Dolne granice wartości tętna
Przyczyną zbyt niskiego poziomu tętna mogą być:
- obniżona temperatura ciała matki,
- niskie ciśnienia krwi matki,
- niewydolność łożyska,
- hipoglikemia,
- wada serca płodu,
- zażywanie niektórych leków.
Rodzice pytają o normy tętna
Może wskazywać na nieprawidłowości w rozwoju płodu.
Jest trochę za wysokie.
Między 160-180 uderzeń na minutę.
Między 110-160 uderzeń na minutę.