Z okazji 105-lecia Uniwersytetu Poznańskiego, Muzeum UAM przygotowało wystawę „Sto 5”, która przenosi zwiedzających w historię jednej z najstarszych uczelni w Polsce. Wystawę można oglądać w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła w Poznaniu do 1 grudnia 2024 r.
Wystawa „Sto 5” to nie tylko przegląd kluczowych momentów z dziejów Uniwersytetu Poznańskiego, ale także okazja do poznania wyjątkowych artefaktów związanych z jego historią. Prezentowane eksponaty podzielono na pięć bloków tematycznych, wśród których wyróżniają się takie elementy jak rekonstrukcja berła pierwszego rektora uczelni, profesora Heliodora Święcickiego, wykonana przez Grzegorza Godawę, a także przedmioty z życia studenckiego, w tym wnętrze akademika z lat 70. oraz dawne narzędzia badawcze.
Zwiedzający będą mieli okazję rozszyfrować tajemnicze symbole na studenckich czapkach oraz poznać fascynującą historię uczelni. Ekspozycja została stworzona przez zespół ekspertów:
- Andrzeja Gulczyńskiego,
- Agnieszkę Wajroch
- Martę Włodarczyk-Rybacką,
- oprawa plastyczna: Agnieszki Wajroch.
Wykłady i oprowadzania kuratorskie
Wystawie towarzyszy szereg wydarzeń, w tym wykłady poświęcone historii uczelni i jej wpływowym postaciom. Już 10 października prof. Andrzej Gulczyński poprowadzi wykład „Z BERŁEM W TLE, O SYMBOLACH i CEREMONIALE UNIWERSYTECKIM”. 17 października prof. Tomasz Schramm opowie o kadrach uniwersytetu w latach 1919-2024. W listopadzie z kolei odbędą się wykłady dotyczące badań poznańskich geografów oraz życia studenckiego. A pod koniec miesiąca planowany jest panel dyskusyjny „5 WSPANIAŁYCH” z udziałem wybitnych absolwentów uczelni.
Informacje praktyczne
Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, po wcześniejszej rezerwacji. Wszystkie wydarzenia towarzyszące odbędą się w Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Przemysła w Poznaniu. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie Muzeum UAM.