Jedność w różnorodności. Czwarty dzień tuchowskiego odpustu

rdn.pl 1 rok temu
Zdjęcie: odpust


Nauczyciele, chorzy, matki, DSM oraz ministranci i lektorzy przybyli do Tuchowa w czwartym dniu wielkiego odpustu. Przebiegał on pod hasłem 'Jedność w różnorodności’.

Poranna Eucharystia zgromadziła pracowników oświaty. Liturgii przewodniczył zastępca diecezjalnego duszpasterza nauczycieli i wychowawców ks. Jakub Kuchta z Tarnowa. W homilii zachęcał do budowania jedności, zwłaszcza w relacjach między rodziną, szkołą i parafią, które wspólnie uczestniczą w dziele wychowania dzieci i młodzieży. – Wychowanie młodego pokolenia to jedna z najwspanialszych rzeczy, jakie człowiek może czynić, bo polega ono nie tylko na przekazaniu konkretnej dawki wiedzy, ale jest kształtowaniem całego człowieka – mówił.

Uroczysta suma odpustowa o godzinie 11:00 wiązała się z pielgrzymką chorych i niepełnosprawnych oraz pracowników służby zdrowia, DPS-ów, ZOL-ów, hospicjów, zespołów Caritas i wolontariuszy. Głównym celebransem, a jednocześnie kaznodzieją, był ks. Grzegorz Krakowski, który pełni posługę diecezjalnego duszpasterza służby zdrowia.
Kapłan zachęcał, aby przed rzuceniem hasła: 'Księża na księżyc!” zastanowić się najpierw, czy się za nich modlę? Przywołał słowa św. Jana Vianney’a: 'Nie ma złych kapłanów. Są tylko tacy, za których wierni za mało się modlą.’

Po południu do Matki Bożej pielgrzymowały schole, Dziewczęca Służba Maryjna, ministranci i lektorzy, którzy uczestniczyli we Mszy świętej pod przewodnictwem ks. Sylwestra Brzeźnego z Ciężkowic diecezjalnego duszpasterza LSO.

– Mnie i Tobie potrzeba Matki! Dzisiejszy świat bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje Matki!” – przekonywał ks. Sylwester Brzeźny. Dziękował też za świadectwo wiary i zaangażowanie w tę służbę i apelował:
– Opowiadajcie kolegom i koleżankom, iż bycie w DSM czy LSO to wasza radość!

W tym dniu było także nabożeństwo do św. Gerarda Majelli, redemptorysty – patrona matek w stanie błogosławionym, małżeństw pragnących potomstwa i dobrej spowiedzi. Po tej modlitwie była Eucharystia, a w niej w szczególny sposób uczestniczyły małżeństwa i matki, którym patronuje św. Gerard. Obecni byli także diakoni i klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Posługę głównego celebransa i kaznodziei podczas liturgii pełnił ponownie o. Zbigniew Bruzi CssR.

– Jedność wymaga świadomości, iż jesteśmy sobie bardzo potrzebni – przekonywał ojciec, zachęcając, aby sobie wzajemnie pomagać, służyć, a w ten sposób się ubogacać.

W ramach Wieczoru Maryjnego wystąpił chór Dominanta i kwintet smyczkowy ze Staszkówki, który wcześniej ubogacał swoją grą i śpiewem wieczorną Eucharystię.

Źródło: br. Jakub Stanisz CSsR

Idź do oryginalnego materiału