Choć Wrocław jest pięknym i popularnym wśród turystów miastem, to niestety regularnie staje się też obiektem żartów w internecie, a na jego temat krąży już sporo memów. Dotyczą one nie tylko wykolejonych tramwajów, ale również szczurów, których z roku na rok jest coraz więcej. w okresie wiosenno-letnim okupują wiaty śmietnikowe i zaniedbane podwórka, zwłaszcza w centrum. Choć problem pojawił się już lata temu, władze miasta przez cały czas go nie rozwiązały. Pomysł postawienia szczurzego pomnika może zatem z początku wydawać się kontrowersyjny. Spokojnie - będzie mieć zupełnie inne znaczenie niż nam się wydaje.
REKLAMA
Zobacz wideo Szczury grasują we Wrocławiu. Bezczelnie biegają choćby po dworcu głównym
Nowy pomnik we Wrocławiu. Studenci chcą upamiętnić szczury
Pomysł na postawienie pomnika z gryzoniem powstał z inicjatywy studentów Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Z opublikowanego przez nich postu na Facebooku można się dowiedzieć, iż wcale nie chodzi o upamiętnienie zwierząt oblegających ulice Wrocławia, a o szczury eksperymentalne.
To nie prima aprilisowy żart - naprawdę to robimy! Ogłaszamy konkurs na… pomnik szczura eksperymentalnego, który stanie przed naszą Uczelnią! Pomnik powstaje, by upamiętnić wszystkie szczury eksperymentalne, które oddały życie w imię nauki. To hołd dla ich cichej, choć nieocenionej roli w badaniach i postępie
- czytamy na Facebooku. Studenci zachęcają, aby w projektach puścić wodze fantazji. W regulaminie konkursu wypisano jednak kilka podstawowych zasad:
Pomnik musi zawierać postać szczura eksperymentalnego oraz elementy wskazujące na eksperymentalny charakter;
Szczur nie powinien wyglądać na przestraszonego lub cierpiącego;
Projekt nie może być generowany przy użyciu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji.
Forma i materiał, z którego zostanie wykonana rzeźba są dowolne. Swoje propozycje można wysyłać do 22 kwietnia na adres mailowy wskazany w poście, natomiast ogłoszenie wyników nastąpi 30 kwietnia. Na zwycięzców czekają nagrody.
Zobacz też: Śmierć nie musi oznaczać końca. Czym jest donacja zwłok? Tak można jeszcze przysłużyć się nauce
Jakie znaczenie mają zwierzęta laboratoryjne? Studenci chcą zwrócić na nie uwagę innych
W wywiadzie z portalem wroclaw.eska.pl studenci wyjaśnili, iż szczury eksperymentalne bardzo przyczyniły się do rozwoju psychologii i wpłynęły na to, jak dziś wygląda wiedza na temat tej dziedziny naukowej. Inspiracją do zorganizowania konkursu był natomiast jeden z wykładowców.
Szczury laboratoryjne, eksperymentalne to bardzo ważne stworzenia, które pomagały nam tworzyć polską psychologię, ale i też ogólnie naukę, dlatego zainspirowani tym stwierdziliśmy, iż trzeba je uhonorować. Myśl przyszła od naszego profesora Dariusza Dolińskiego, który był dla nas tą inspiracją, żeby właśnie przed naszym wejściem do budynku postawić wielki pomnik tego właśnie szczura
- powiedziała Gabriela Sorsa z samorządu studenckiego SWPS.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.