Karta Dużej Rodziny zadziała, jeżeli dzieci są dorosłe? Rodzice nie chcą rezygnować ze zniżek

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl oraz Wikipedia CC0


Karta Dużej Rodziny to nic innego, jak zbiór zniżek i uprawnień honorowanych w instytucjach publicznych, jak i prywatnych. Jej posiadaczami są tu rodziny wielodzietne, czyli takie z minimum trójką dzieci. Jednak nie wszyscy znają jej zasady użytkowania, a pytanie, które pojawia się najczęściej, dotyczy użytkowania karty, kiedy np. dzieci są już dorosłe.
Karta Dużej Rodziny to konkretna pomoc skierowana przede wszystkim do rodzin wielodzietnych, która, chociaż jest stosunkowo popularna i znana, to niektórzy nie do końca są zaznajomieni z zasadami jej użytkowania. A przecież zniżki, które dzięki niej można uzyskać – są znaczące. Tyczy się to nie tylko kupna np. biletów pociągowych za mniejszą kwotę, ale np. wejściówek do muzeów, teatru, czy chociażby możliwość zrobienia tańszych zakupów.


REKLAMA


Zobacz wideo Niektórzy uważają, iż in vitro to pójście na łatwiznę. Wychodzi tu niewiedza i stereotypowość


Karta Dużej Rodziny – uprawnienie, których się nie traci
Karta Dużej Rodziny należy się wszystkim rodzicom, którzy posiadają co najmniej troje dzieci. Aby ją zdobyć, należy spełniać jedynie powyższy warunek - ważne jest także, by w chwili składania wniosku posiadać co najmniej troje dzieci w wieku do 18. roku życia lub do 25. roku życia, jeżeli dziecko ciągle się uczy. W przypadku dzieci niepełnosprawnych nie ma żadnych limitów wiekowych.
Przy wydawaniu karty nie są brane pod uwagę dochody czy inne czynniki, zatem można ją wyrobić praktycznie bez konieczności okazywania się dodatkowymi dokumentami. Jedyną istotną kwestią jest liczba i wiek dzieci.
Czy zatem jeżeli dana rodzina posiada ową kartę, może dalej z niej korzystać, jeżeli np. najstarsze dziecko jest już pełnoletnie? To oczywiście bardzo ważna kwestia, ale nie ma żadnych przeciwwskazań, by tak nie było. Karta przez cały czas działa, zmieniają się jedynie zasady korzystania. Warto wspomnieć, iż Karta Dużej Rodziny wydawana jest raz na zawsze. To oznacza, iż przysługuje ona rodzicom na stałe.
Kartę może też uzyskać rodzic (rodzice) zastępczy lub osoba (osoby), która prowadzi rodzinny dom dziecka.


Korzystanie z Karty po 18 roku życia? Tu pojawia się ograniczenie
Rodzice dorosłych dzieci mogą przez cały czas korzystać z przysługujących im ulg, choćby jeżeli ich dzieci są już dorosłe. Mogą oni kupić tańsze bilety na pociąg, korzystać ze zniżek w obiektach kultury czy zrobić o wiele tańsze zakupy w wybranych sklepach. Miejsca, które oferują zniżki, są oznaczone specjalnym znakiem: "Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny".
Zniżki na Kartę Dużej Rodziny nie przysługują samym dzieciom, które stały się pełnoletnie i nie podjęły dalszej nauki lub które ukończyły 25 lat.
Idź do oryginalnego materiału