Katar u niemowlaka lub noworodka może mieć różne objawy i podłoże. Może być: wodnisty, gęsty, zielony lub żółty. Bez względu na to, jak wygląda katar u noworodka czy niemowlaka, nie wolno go bagatelizować. Nieleczony, nawracający, ciągły lub przewlekły katar może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Sprawdź, jak rozpoznać katar u noworodka, jak długo trwa i jak go leczyć.
Katar u niemowlaka – przyczyny występowania
Za katar, choćby u noworodka tygodniowego, odpowiadają najczęściej rinowirusy, które powodują infekcje wirusowe. Rinowirusy przenoszą się drogą kropelkową, więc stosunkowo łatwo przekazać je maleństwu, wystarczy, by któryś z domowników, bądź osoba, z którą dziecko miało kontakt, był przeziębiony. jeżeli to możliwe, należy więc bardzo uważać i ograniczać do minimum kontakt z niemowlakiem, gdy jesteśmy chorzy. Początkowo katar jest wodnisty, następnie zmienia barwę na zielonkawą lub żółtą. Gęsty katar u noworodka lub niemowlaka może być także oznaką zakażenia bakteryjnego, którego nie widać.
Przyczyną kataru może być również zanieczyszczenie powietrza. Taki katar pojawia się zwykle zimą i dotyka dzieci, które mieszkają na terenach, gdzie występuje duży smog.
Innym powodem pojawienia się u niemowlaka kataru może być alergia. Katar alergiczny współwystępuje z innymi objawami: napadami kichania, krótkim przyspieszonym oddechem. Warto wówczas jak najszybciej skonsultować się z alergologiem.
Czynnikiem wywołującym katar, zwłaszcza wodnisty, może być również ząbkowanie.
Ile trwa katar u niemowlaka?
Katar wirusowy u niemowlaka trwa choćby 10-14 dni, u starszych dzieci najczęściej około 7 dni. jeżeli nie towarzyszą mu inne objawy, możemy podjąć domowe leczenie. Co robić, kiedy katar trwa dłużej bądź współwystępuje z innymi objawami?
Katar u noworodka lub niemowlaka – kiedy do lekarza?
Jeśli katar utrzymuje się dłużej niż 2 tygodnie lub pojawiają się inne objawy, jak gorączka, kaszel, osłabienie, bądź katar z każdym dniem przybiera na sile, nie ma na co czekać – należy udać się do lekarza. Nieleczony katar może powodować poważne problemy zdrowotne jak zapalenie ucha, zatok przynosowych, oskrzeli, a choćby płuc.
Jak pomóc dziecku?
Przedstawiamy najważniejsze i najbardziej sprawdzone domowe sposoby na katar u niemowlęcia. Przede wszystkim najważniejsze jest regularne czyszczenie nosa. W przypadku małych dzieci, które jeszcze nie potrafią wydmuchać noska, nie jest to łatwe, ale konieczne. Nosek czyścimy dzięki gruszki lub specjalnego aspiratora. Na rynku dostępne są także bezpieczne aspiratory podłączane do odkurzacza, które ułatwiają tę czynność.
Podczas kataru bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie powietrza w domu. Warto stosować domowe sposoby: nawilżacze lub – u nieco starszych dzieci – inhalacje. W przypadku niemowląt, które nie są w stanie używać inhalatora, warto urządzić kąpiel parową. Jak to zrobić? W łazience puszczamy ciepłą wodę pod prysznicem lub nad wanną i czekamy, aż pomieszczenie lekko się zaparuje. Kiedy już tak się stanie, wchodzimy do łazienki z niemowlęciem na kilka minut, pozwalając mu swobodnie oddychać w środku. Ważne, aby wewnątrz nie było zbyt gorąco, utrudnia to bowiem oddychanie podczas kataru.
Sposób na katar, który także przyniesie ulgę maluszkowi, to nawodnienie dziecka. Część płynów traci ono w związku z katarem, dlatego warto częściej niż zwykle dawać mu wodę do picia, a w przypadku maluchów poniżej 6. miesiąca życia – pokarm z piersi. jeżeli dziecko karmione jest mlekiem modyfikowanym, najlepiej poradzić się lekarza.
Katar u noworodka a spacer
Wielu rodziców zastanawia się, czy może wyjść z zakatarzonym dzieckiem na spacer. jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich, a dziecko nie ma innych objawów, takich jak gorączka, kaszel czy osłabienie, ani na zewnątrz nie ma dużego smogu, możemy zabrać je na spacer. Przyniesie to ulgę maluszkowi, bo chłodnym i nawilżonym powietrzem na ogół lepiej się oddycha. Nie przesadzajmy jednak z długością spaceru – 30-60 minut spokojnie wystarczy.
Jeśli nie możemy pozwolić sobie na wyjście na spacer z niemowlakiem, warto przewietrzyć pokój, w którym dziecko najczęściej przebywa.
Katar u niemowlaka w nocy
Każdy rodzic, którego dziecko choć raz miało katar, wie, iż oznacza on najczęściej nieprzespaną noc. Dziecku trudno się oddycha, ma trudności z zaśnięciem i często budzi się w nocy. Towarzyszy temu rozdrażnienie i płacz. Aby poprawić jakość snu u maluszka, należy systematycznie oczyszczać nosek, wietrzyć pomieszczenie, dbać o odpowiednie nawodnienie i nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Dobrze jest też ułożyć głowę wyżej niż resztę ciała – wówczas śluz nie będzie zalegał i łatwiej spłynie z przewodów nosowych. Pamiętajmy jednak, iż nie chodzi o to, by podłożyć dziecku więcej poduszek pod głowę. Takie rozwiązanie nie jest bezpieczne. Lepiej podłożyć coś stabilnego, np. książki czy deski pod łóżeczko od strony głowy.
To już wszystkie najważniejsze informacje dotyczące kataru u dzieci. Twój maluszek poza katarem ma jednak inne objawy? Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak rozpoznać i leczyć przeziębienie u noworodka.