Kęccy nauczyciele pamiętani po latach tragedii i okupacyjnych represji

oswieciminfo.pl 2 tygodni temu


W Kętach uczczono pamięć nauczycieli, którzy oddali życie w walce z okupantem. Wydarzenie pełne wzruszeń i refleksji przypomniało o tragicznych losach pedagogów i ich uczniów podczas II wojny światowej.
  • Wyjątkowa uroczystość w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. Dąbrowskiej w Kętach
  • Młodzież z Kęt poruszyła serca spektaklem o dzieciach wojny
  • Pamięć o bohaterach Kęt trwa mimo upływu lat

Wyjątkowa uroczystość w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. Dąbrowskiej w Kętach

W kwietniu, już od niemal trzech dekad, szkoła w Kętach organizuje szczególne obchody poświęcone nauczycielom, którzy zostali zamordowani przez niemieckich okupantów. Tegoroczne spotkanie zgromadziło wielu gości, w tym wicestarostę Teresę Jankowską, którzy wspólnie złożyli kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą profesorów gimnazjalnych oraz pedagogów z Ogniska ZNP. To właśnie oni zostali wywiezieni do obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w latach 1940-1941 lub zmarli wskutek represji okupanta.

Dyrektor szkoły, Anna Kapcia, powitała wszystkich obecnych słowami Tadeusza Borowskiego:

„Nie ma piękna, jeżeli w nim leży krzywda człowieka. Nie ma prawdy, która tę krzywdę pomija. Nie ma dobra, które na nią pozwala”. Te słowa doskonale oddają ciężar tamtych czasów i stanowią istotną lekcję dla kolejnych pokoleń.

Podczas uroczystości przypomniano, iż nauczyciele i absolwenci Seminarium Nauczycielskiego zostali brutalnie wyrwani ze swoich domów i życia, by trafić do obozowych baraków zamiast do szkolnych klas. To właśnie oni byli przewodnikami młodych umysłów i budowniczymi przyszłości miasta.

Młodzież z Kęt poruszyła serca spektaklem o dzieciach wojny

Ważnym elementem obchodów był występ młodzieży z lokalnej szkoły, która zaprezentowała poruszający spektakl ukazujący losy polskich dzieci uwięzionych przez niemieckiego okupanta. Wzruszające przedstawienie przypomniało o dramatycznej rzeczywistości tamtych lat – o dzieciach, które musiały dorosnąć szybciej niż powinny, tracąc beztroskę i poczucie bezpieczeństwa.

Na zakończenie artystycznej części wydarzenia uczeń Jan Łukowicz wykonał utwór „Jaskółka uwięziona” autorstwa Stana Borysa, zdobywając uznanie publiczności za emocjonalne wykonanie.

Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu Anny Chowaniak – emerytowanej nauczycielki historii oraz przewodniczącej Rady Muzeum przy Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. Prelekcja dotyczyła tajnego nauczania prowadzonych na terenie miasta podczas okupacji niemieckiej, co stanowiło istotny element oporu wobec okupanta.

Pamięć o bohaterach Kęt trwa mimo upływu lat

23 kwietnia 1940 roku to data bolesna dla Kęt – wtedy to niemieccy okupanci nakazali zgromadzenie wszystkich miejscowych nauczycieli w budynku szkoły. Następnie trzydziestu z nich wywieziono do obozu Dachau, a potem do Mauthausen-Gusen. Wielu z nich nie powróciło do rodzinnego miasta. Wśród ofiar znaleźli się m.in. Stanisław Zbierski, Bronisław Babiński oraz Bogdan Łuszczyński – pierwszy dyrektor placówki przed 1930 rokiem.

Tragiczny los spotkał również polonistkę Anielę Maciejczyk, która została zamordowana przez hitlerowców poprzez zrzu­cenie z trzeciego piętra oraz nauczycielkę gimnastyki Giselę Bialer – Żydówkę, która również straciła życie wskutek represji okupanta.

Te dramatyczne wydarzenia pozostają żywe w pamięci mieszkańców Kęt dzięki corocznym uroczystościom i edukacyjnym inicjatywom podejmowanym przez szkołę oraz lokalne instytucje kultury.


Na podst. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu
Idź do oryginalnego materiału