Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z ważnymi wydarzeniami w życiu.
W § 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy wprost wskazano wymiar urlopu okolicznościowego.
Pracownik powinien odpowiednio udokumentować pracodawcy prawo do skorzystania z urlopu okolicznościowego.
Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne od pracy, które przysługują pracownikowi w związku z ważnymi wydarzeniami. Należy się one wszystkim osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Oznacza to, iż nie mogą z niego skorzystać osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie oraz umowa o dzieło).
Urlop okolicznościowy 2024: śmierć, ślub, urodzenie dziecka
Okoliczności, w przypadku których można skorzystać z urlopu okolicznościowego, określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r.
Urlop okolicznościowy w 2024 roku jest możliwy w poniższych przypadkach:
urodzenie dziecka,
śmierci bliskiej osoby,
ślub – twój lub twojego dziecka.
Niewykorzystany nie przechodzi na kolejny rok.
Urlop okolicznościowy 2024: ile dni?
Można uzyskać 1 lub 2 dni urlopu okolicznościowego. Zgodnie z Kodeksem Pracy w 2024 roku pracownikowi należą się:
2 dni – w przypadku ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
1 dzień – w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
W przypadku wydarzeń dotyczących dalszych krewnych pracownik ma możliwość ubiegania się wyłącznie o urlop wypoczynkowy lub urlop na żądanie.
Warto pamiętać, iż dodatkowo każdemu rodzicowi przysługują 2 dni wolnego w ciągu roku w ramach opieki nad dzieckiem, które nie przekroczyło 14. roku życia oraz 5 dni bezpłatnego urlopu opiekuńczego.
Urlop okolicznościowy 2024: czy jest płatny?
Urlop okolicznościowy jest płatny, co oznacza, iż w tym czasie pracownikowi należy się normalne wynagrodzenie. Nie ma znaczenia, czy pracownik zatrudniony jest na pół etatu, 3/4 czy też na cały etat – liczba przysługujących dni wolnych od pracy się nie zmienia.
Warto jednak wiedzieć, iż jeżeli zgon bliskiej osoby nastąpi w trakcie przebywania na urlopie wypoczynkowym, wówczas pracownik nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia ani nie może wnioskować o przedłużenie urlopu wypoczynkowego.
Urlop okolicznościowy 2024: wniosek
Pracownik powinien powiadomić pracodawcę o nieobecności w pracy przed jej wystąpieniem, chyba iż nieobecność wywołało wydarzenie nagłe, takie jak np. śmierć bliskiej osoby.
Jeśli chcesz wziąć urlop okolicznościowy, musisz dopełnić następujących formalności:
poinformować pracodawcę z wyprzedzeniem o chęci wzięcia urlopu;
złożyć wniosek o urlop okolicznościowy zgodnie ze standardami firmy (przepisy stanowią, iż jeżeli sytuacja jest nagła, np. gdy umrze ktoś bliski, powinieneś poinformować o tym pracodawcę najpóźniej w drugim dniu nieobecności;
pracodawca może wymagać załączenia do wniosku następujących dokumentów:
- odpisu skróconego aktu urodzenia dziecka,
- odpisu aktu małżeństwa,
- odpisu aktu zgonu.
Uzyskanie takiego dokumentu z USC może potrwać, więc pracodawca nie może żądać powyższych dokumentów od razu po powrocie pracownika z urlopu okolicznościowego.