Andrzejki to ludowe święto, które obchodzi się pod koniec listopada. Wypada w wigilię świętego Andrzeja. Obchodzi się je w nocy z 29 na 30 listopada. W 2024 r. będzie to bardzo korzystny wieczór, bo piątkowy. Dla dorosłych może to być ostatnia okazja do tak hucznego świętowania przed zbliżającą się Wigilią i Sylwestrem. Natomiast jeżeli chodzi o dzieci, to świetna okazja by spędzić z maluchami kreatywnie czas. Polecane są tu wszelkie zabawy i gry, które możemy samodzielnie przygotować.
REKLAMA
Zobacz wideo Anna Lewandowska była zbuntowaną nastolatką. "Całe życie walczyłam"
Andrzejki, czyli o ludowej tradycji słów kilka
Chociaż andrzejki są bardzo popularną imprezą, nikt tak naprawdę nie wie, skąd się wzięły. Podejrzewa się, iż swoje korzenie mogą mieć w starożytnej Grecji i jako nawiązanie do greckiego imienia Andrzej, czyli Andress, jak również "andors" - mężczyzna i "aner" - mąż. Jeszcze inni przytaczają, iż to jeden ze starogermańskich zwyczajów, który odnosi się do obrzędów magii i wróżb jako kultu jednego z bogów miłości w mitologii nordyckiej.
Pierwsza wzmianka o andrzejkowych zwyczajach wróżb pochodzi z 1557 roku z moralitetu Marcina Bielskiego "Komedyja Justyna i Konstancyjej". Jednak było to święto już znane przez wszystkich i co ciekawe, bardzo hucznie obchodzone, a stosowane "czary" miały głównie charakter matrymonialny. W ostatnią noc listopada panny i kawalerowie wróżyli sobie szybki ożenek, duże weselisko i choćby liczbę dzieci.
Zwyczaje, które są z nami do dziś
Zwyczaj, który pozostał z nami do dzisiaj i rozpoczął zbiorowe świętowanie andrzejek, to z pewnością wylewanie wosku przez dziurkę od klucza do zimnej wody. Starszy, ale wciąż znany i powtarzany rytuał wiązał się z obieraniem skórki od jabłka. Równie popularny było układanie butów, jeden za drugim. Ten, który pierwszy przekroczył próg domu, oznaczał nic innego, jak rychły ślub.
Oczywiście zabawy andrzejkowe stały się tak bardzo popularne, iż można wykorzystać również je do zabaw z dziećmi. Maluchy uwielbiają wszystkie angażujące ich zabawy. Od lania wosku, przez zabawy ciastoliną, po wróżenie ze szklanej kuli.