Kupno nowego samochodu to zwykle radość. Ale już zarejestrowanie go do przyjemnych zadań nie należy. Trzeba bowiem pofatygować się do wydziału komunikacji, wypełnić papierowy wniosek, odstać swoje w kolejce, a potem jeszcze odbyć rozmowę z urzędnikiem, który musi sprawdzić wszystkie formalności. Wszystko trwa w najlepszym razie godzinę, w najgorszym – choćby pół dnia.
Auto będzie można zarejestrować on line. Kierowcy czekali na to od lat
Ta procedura już niedługo odejdzie jednak do przeszłości. Rząd postanowił bowiem nie tylko utrudniać życie kierowcom, podnosząc opłaty za przeglądy techniczne, ale też trochę im ulżyć. I wprowadza nowe przepisy, dzięki którym nie trzeba będzie dreptać do urzędu, żeby złożyć wniosek o zarejestrowanie pojazdu. Będzie to można zrobić przez internet.
Uproszczenie procedur rejestrowania aut przynosi projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym. Podstawowa zmiana dotyczy stworzenia specjalnej aplikacji internetowej, w której będzie można zdalnie wypełnić wniosek o rejestrację i wysłać go do urzędu.
Sporo czasu oszczędzą ci, którzy kupią auto z drugiej ręki i będą chcieli zachować dotychczasowe tablice rejestracyjne. Oni nie tylko złożą wniosek on-line, ale też nie będą musieli zdejmować blach i zanosić ich do urzędu. Wystarczy, iż prócz wniosku o rejestrację pojazdu złożą też wniosek o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego. Oczywiście też przez internet.
Zdalnie i mniej papierologii
Samo złożenie wniosku o rejestrację też będzie prostsze. Bo potrzebne będzie do tego mniej papierów. Nowela znosi obowiązek pobierania zaświadczenia o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu, o ile potwierdzająca to informacja widnieje w centralnej ewidencji pojazdów. Będzie też więcej możliwości czasowego zarejestrowania pojazdu.
Nie zmieni się jedno. Gdy wniosek o rejestrację zostanie rozpatrzony, właściciel auta będzie się musiał pofatygować do wydziału komunikacji, żeby odebrać gotowy dowód rejestracyjny i tablice. Opcji "dostawa do domu" nowelizacja ustawy nie przewiduje. Ale kto wie, może w przyszłości i takie nowoczesne rozwiązania zawitają w naszych urzędach.