„Klasa w terenie” w Niegowici. Śladem lokalnych tradycji. Podpłomyk plebański na pierwszym planie

mojgdow.pl 1 tydzień temu

Warsztaty wypiekania podpłomyków plebańskich oraz zwiedzanie miejscowej Regionalnej Izby Pamięci – to niektóre atrakcje kolejnej odsłony projektu „Klasa w terenie”, w którym uczestniczą najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej w Niegowici. – To było niezwykle inspirujące i smakowite doświadczenie! – tak podsumowała tę część projektu nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej Joanna Mazur na stronie internetowej szkoły.

W niezwykłej podróży, tym razem lokalnej – „do serca tradycji kulinarnych Niegowici”, uczestniczyli uczniowie klas trzecich (a i b).

A gdy mowa o regionalnych kulinariach, nie może oczywiście zabraknąć niegowickiego Koła Gospodyń Wiejskich – mistrzyń przyrządzania podpłomyków plebańskich, które niegdyś stanowiły przysmak księdza Karola Wojtyły, gdy w latach 1948-1949 był wikarym w Niegowici. Podpłomyki z cebulką były wtedy stałym elementem plebańskiego stołu, a kilkadziesiąt lat później, w październiku 2013 roku, ten wyjątkowy smakołyk został wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niegowickie podpłomyki od zawsze wyróżniały się tym, iż smarowano je naturalnym, wiejskim masłem i posypywano cebulą. Niezwykły smak i aromat podpłomyka to efekt m.in. wypiekania w piecu chlebowym opalonym drzewem sosnowym oraz składników użytych do produkcji przysmaku, który do dziś jest rarytasem zarówno dla mieszkańców, jak i dla przyjezdnych.

Podczas odwiedzin w Kole Gospodyń Wiejskich w Niegowici uczniowie mieli okazję poznać historię i proces wypieku wyjątkowego regionalnego produktu. Nie mogło zabraknąć także degustacji podpłomyków.

– Wizyta objęła także zwiedzanie Regionalnej Izby Pamięci, gdzie uczniowie mogli zobaczyć eksponaty z dwóch działów: etnograficznego oraz Pamięci Wikarego Karola Wojtyły. To była wyjątkowa lekcja historii i lokalnej kultury, a wycieczkę zakończył spacer, podczas którego podziwialiśmy piękne krajobrazy, w tym panoramę z widokiem na pasmo Beskidu Wyspowego, górę Ciecień, Grodzisko oraz naszą rodzinną Niegowić – z malowniczym kościołem w tle – opisuje Joanna Mazur.

Klasa w terenie” to ogólnopolski projekt edukacyjny, którego celem jest promowanie wartości edukacji terenowej, poza szkolnym budynkiem, co jest jedną z najlepszych form nauki. W SP w Niegowici program ten jest realizowany od początku roku szkolnego 2024/2025. W ostatnim czasie w jego ramach najmłodsi uczniowie podstawówki (klasy III i II oraz pierwszoklasiści) uczestniczyli m.in. także w wycieczce do kina Kijów w Krakowie – na multimedialną prezentacja bajek m. in. z Tybetu, Chin i Węgier oraz seans filmowy „Śnieżna paczka”.

zdjęcia: materiały SP w Niegowici

Idź do oryginalnego materiału