Kobiety o kobietach. „Babski comber” w Instytucie Historii

doxa.fm 22 godzin temu
Fot. Radio Doxa

W Instytucie Historii Uniwersytetu Opolskiego zorganizowano dziś konferencję na temat kobiet jako podmiotu i przedmiotu szeroko rozumianych interdyscyplinarnych badań naukowych. Prelegentki zwracają uwagę na rolę kobiet w nauce oraz innych dziedzinach życia społeczno-politycznego w historii oraz współcześnie. Poruszają też problem wypalenia zawodowego oraz kobiecych chorób. Wydarzenie jest też okazją do integracji, wymiany doświadczeń i poglądów, w nawiązaniu do tradycyjnie obchodzonego w dawnych wiekach „babskiego combru”.

– Babskie Combry organizuje się w karnawale jako imprezy dla kobiet. Zwyczaj ten miał kiedys na celu w kobiecym gronie przekazanie sobie w kobiecym gronie doświadczeń życiowych, ale też oczywiście zabawę. W kierunku właśnie takiej rozmowy wokół naszych doświadczeń życiowych i naukowych chciałyśmy tę konferencję zorganizować – informuje Monika Sobczak, doktorantka w Instytucie Historii UO, jedna z organizatorek wydarzenia.

– Kobiety w pewnym sensie nie wybijały się przez te wieki, albo też wybijały się, ale nie na tyle żeby je zauważyć, bo punkt widzenia zawsze był tym punktem męskim. Historiach kobiet tak naprawdę rozwija się w ostatnich kilkunastu latach i my dopiero od tego momentu zwracamy uwagę, iż te kobiety jednak były często najważniejsze i podejmowały najważniejsze decyzje – opowiada Aleksandra Lach, nauczycielka historii, jedna z prelegentek.

– Opowiem o tym, jak mówienie o chorobie i bycie rozumianym pomaga w przeżywaniu tych dolegliwości. Zwrócę uwagę na taki specyficzny impas, który nazywam niewidzialnym bólem, na który skazane są kobiety w endometriozie – mówi Ewa Kozik, doktor etnologii i antropologii na uniwersytecie Śląskim, prelegentka.

– Uczestniczę w konferencji, ponieważ interesuje mnie tematyka kobieca w kontekście naukowym, także na tle historii. Zawsze bardzo wierzyłam w kobiety. Kobiety maja niesamowitą moc. Do tego energia, dużo pomysłów, a przede wszystkim wrażliwość społeczna. Razem my kobiety jesteśmy w stanie zrobić bardzo dużo i wszystko zależy wyłącznie od tego, jak bardzo chcemy – uważa Violetta Lubiewska, uczestniczka konferencji.

Konferencja jest inicjatywą grupy badaczek z Instytutu Historii. Organizatorki nie wykluczają kolejnych edycji w przyszłości.

Monika Sobczak, Aleksandra Lach, Ewa Kozik, Violetta Lubiewska:

autor: Anna Kurc

Idź do oryginalnego materiału