Komisja Europejska uznała wrocławski program za dobre praktyki!

strefamiast.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: W 2024 roku program objął 657 uczniów z 64 krajów takich jak Afganistan, Filipiny, Gambia, Honduras, Indie, Irak, Iran, Jemen, Kenia, Kirgistan, Nepal, Pakistan, Palestyna, Rwanda, Syria czy Wietnam.


Za nami rekordowy rok programu Wrocław na językach świata, koordynowanego przez Wrocławskie Centrum Integracji.

Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Corocznie przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy osób różnych narodowości. Podejmują pracę oraz naukę, często nie posługując się polszczyzną. Brak znajomości języka stanowi dla nich barierę w wielu aspektach życia.

Obcokrajowców przebywających we Wrocławiu nie stać często na korzystanie z płatnych lekcji oferowanych przez szkoły językowe. Wyzwaniem dla miasta stało się zatem zorganizowanie bezpłatnej nauki języka dla kilkuset osób rocznie. Innowacyjną odpowiedzią na te potrzeby okazało się uruchomienie w 2016 roku programu „Wrocław na językach świata”. W jego ramach mieszkańcy Wrocławia jako wolontariusze uczą obcokrajowców języka polskiego.

Spotkania realizowane są w formie stacjonarnej lub online. Od mieszkańców Wrocławia nie wymaga się doświadczenia w nauczaniu. W program zaangażowały się podmioty publiczne, niepubliczne i prywatne, udostępniając bezpłatnie ok. 70 miejsc, w których spotykają się tandemy i grupy językowe. Miejscami nauki są m.in. restauracje, kawiarnie, siedziby organizacji pozarządowych, lokale udostępniane przez uczelnie wyższe, kościoły, związki wyznaniowe oraz przez biznes i samorząd.

- Jest się czym chwalić, otóż Komisja Europejska uznała nasz program za dobre praktyki w Unii Europejskiej w zakresie integracji migrantów - podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.

Wrocław na językach świata w 2024 roku to 3 tys. spotkań wolontariuszy w tandemach lub w większych grupach, 4,5 tys. godzin nauki, 207 wolontariuszy i 657 uczniów z 64 krajów. Te kraje to m.in. Afganistan, Filipiny, Gambia, Honduras, Indie, Irak, Iran, Jemen, Kenia, Kirgistan, Kolumbia, Kongo, Kostaryka, Liban, Maroko, Meksyk, Nepal, Pakistan, Palestyna, Rwanda, Stany Zjednoczone, Syria i Wietnam.

Szczegóły: www.wnjs.pl.

Idź do oryginalnego materiału