Za nami rekordowy rok programu Wrocław na językach świata, koordynowanego przez Wrocławskie Centrum Integracji.
Wrocław to czwarte pod względem liczby ludności miasto w Polsce. Corocznie przyjeżdżają tu dziesiątki tysięcy osób różnych narodowości. Podejmują pracę oraz naukę, często nie posługując się polszczyzną. Brak znajomości języka stanowi dla nich barierę w wielu aspektach życia.
Obcokrajowców przebywających we Wrocławiu nie stać często na korzystanie z płatnych lekcji oferowanych przez szkoły językowe. Wyzwaniem dla miasta stało się zatem zorganizowanie bezpłatnej nauki języka dla kilkuset osób rocznie. Innowacyjną odpowiedzią na te potrzeby okazało się uruchomienie w 2016 roku programu „Wrocław na językach świata”. W jego ramach mieszkańcy Wrocławia jako wolontariusze uczą obcokrajowców języka polskiego.
Spotkania realizowane są w formie stacjonarnej lub online. Od mieszkańców Wrocławia nie wymaga się doświadczenia w nauczaniu. W program zaangażowały się podmioty publiczne, niepubliczne i prywatne, udostępniając bezpłatnie ok. 70 miejsc, w których spotykają się tandemy i grupy językowe. Miejscami nauki są m.in. restauracje, kawiarnie, siedziby organizacji pozarządowych, lokale udostępniane przez uczelnie wyższe, kościoły, związki wyznaniowe oraz przez biznes i samorząd.
- Jest się czym chwalić, otóż Komisja Europejska uznała nasz program za dobre praktyki w Unii Europejskiej w zakresie integracji migrantów - podkreśla Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Wrocław na językach świata w 2024 roku to 3 tys. spotkań wolontariuszy w tandemach lub w większych grupach, 4,5 tys. godzin nauki, 207 wolontariuszy i 657 uczniów z 64 krajów. Te kraje to m.in. Afganistan, Filipiny, Gambia, Honduras, Indie, Irak, Iran, Jemen, Kenia, Kirgistan, Kolumbia, Kongo, Kostaryka, Liban, Maroko, Meksyk, Nepal, Pakistan, Palestyna, Rwanda, Stany Zjednoczone, Syria i Wietnam.
Szczegóły: www.wnjs.pl.